Tłem tej decyzji są najnowsze zalecenia zawarte w raporcie grupy powołanej przez ONZ pod przewodnictwem byłej francuskiej minister spraw zagranicznych Catherine Colonny.
Dochodzenie zostało wszczęte w następstwie zarzutów, że pracownicy UNRWA byli zaangażowani w atak palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael z 7 października 2023 roku, skutkujący śmiercią ponad 1200 osób. Niemcy i inne kraje, m.in. USA, Japonia, Francja i Szwecja tymczasowo zawiesiły płatności na rzecz UNRWA. Rząd niemiecki wspierał jednak inne organizacje pomocowe w dostarczaniu zaopatrzenia palestyńskiej ludności cywilnej ze Strefy Gazy.
Zalecenia zawarte w raporcie Colonny muszą zostać niezwłocznie wdrożone, dlatego rząd w Berlinie "będzie wkrótce kontynuował współpracę z UNRWA w Strefie Gazy" - poinformowały niemieckie ministerstwa.
Oba resorty podkreśliły, że m.in. Australia, Kanada, Szwecja i Japonia już zdecydowały się na podobny krok - przekazał portal dziennika "Welt".
Niemcy będą ściśle współpracować ze swoimi najbliższymi międzynarodowymi partnerami w sprawie wypłaty dalszych funduszy ma rzecz agencji ONZ. Krótkoterminowe potrzeby finansowe UNRWA w Strefie Gazy są obecnie pokrywane z istniejących środków.
UNRWA została powołana w 1949 roku w celu udzielenia pomocy palestyńskim uchodźcom przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Jest to jedyna agencja ONZ stworzona do zajmowania się wyłącznie pojedynczą grupą uchodźców, pochodzących z jednego regionu świata i związanych z jednym konfliktem.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
kh/