Niezależne rosyjskie media: zbrodniarze wojenni usadzeni tuż obok Putina podczas parady w Moskwie [WIDEO]

2024-05-09 18:18 aktualizacja: 2024-05-09, 22:30
Władimir Putin podczas parady w Dniu Zwycięstwa w Rosji, fot. PAP/EPA/MAKSIM BLINOV/SPUTNIK/KREMLIN/POOL
Władimir Putin podczas parady w Dniu Zwycięstwa w Rosji, fot. PAP/EPA/MAKSIM BLINOV/SPUTNIK/KREMLIN/POOL
Na czwartkowej tzw. Paradzie Zwycięstwa w Moskwie, upamiętniającej 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w rzędzie bezpośrednio za Władimirem Putinem usadzono oficerów, których formacje dopuściły się zbrodni wojennych na cywilach podczas inwazji na Ukrainę - ujawnił niezależny rosyjski portal Agentstwo.

Obok dyktatora zasiedli starszy porucznik Czałym Czułdum-ooł i major Boris Dudko, prawdopodobnie odpowiedzialni za znęcanie się nad mieszkańcami wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim i zbrodnie popełnione w Buczy pod Kijowem w marcu 2022 roku. Obaj zostali uhonorowani tytułami Bohaterów Rosji - powiadomiło Agentstwo. Do artykułu dołączono zdjęcie ukazujące Putina w otoczeniu oficerów. 

Pochodzącego z republiki Tuwa na Syberii Czułduma-ooł nagrodzono za służbę w 55. samodzielnej brygadzie strzelców zmotoryzowanych, czyli formacji odpowiedzialnej za zbrodnię w Jahidnem. Ponadto w rosyjskich mediach pojawiały się informacje o "bohaterskiej postawie" tego oficera, który w grudniu 2023 roku w obwodzie donieckim zniszczył wystrzałami z granatnika dwa pojazdy z ukraińskimi wojskowymi, a następnie osobiście zabił około 10 żołnierzy strzałami z broni palnej - czytamy na portalu.

Dudko był zastępcą dowódcy 124. samodzielnego batalionu czołgów w 76. dywizji desantowo-szturmowej wojsk powietrznodesantowych. Jak przypomniano, właśnie m.in. ta dywizja, stacjonująca w Pskowie na zachodzie Rosji, brała udział w zbrodniach w Buczy.

Agentstwo ujawniło, że również trzeci z oficerów siedzących bezpośrednio za Putinem, kapitan Siergiej Baczerikow, uczestniczył w inwazji na Ukrainę.

Położona nieopodal stolicy Ukrainy Bucza była jedną z miejscowości obwodu kijowskiego zajętych przez rosyjskie wojska w pierwszych dniach inwazji Kremla i okupowanych do końca marca 2022 roku. Doszło tam do masowych zabójstw cywilów, a także licznych przypadków porwań, tortur, gwałtów i szabrownictwa. Zginęło ponad 450 mieszkańców miasta; ofiary zabijano m.in. strzałem w potylicę. Po wyzwoleniu Buczy odnaleziono zbiorowe groby i ciała porzucone na ulicach. 

Wojska rosyjskie weszły do miejscowości Jahidne na północy Ukrainy 3 marca 2022 roku. Mieszkańców spędzono do szkolnej piwnicy. Na powierzchni około 200 metrów kwadratowych przez niemal miesiąc przetrzymywanych było 367 cywilów, w tym dzieci. Najmłodsze dziecko miało półtora miesiąca. 11 osób zmarło z powodu trudnych warunków bytowych. Oprócz tego Rosjanie rozstrzelali 10 osób.

Dzień Zwycięstwa, obchodzony 9 maja, jest jednym z najważniejszych państwowych świąt w Rosji. W Moskwie i wielu innych miastach organizowane są wówczas tradycyjne parady z udziałem żołnierzy i sprzętu wojskowego. W tym roku w defiladzie w rosyjskiej stolicy wzięli udział przywódcy dziewięciu państw: Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Kuby, Laosu i Gwinei Bissau.

W państwach Europy Zachodniej i Środkowej, w tym w Polsce, rocznica zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami przypada 8 maja. Znaczenie tego święta jest tam jednak dużo mniejsze niż w Rosji oraz większości pozostałych krajów powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego. 

sma/