"Wiara. Autobiografia" to pierwszy tom opowiadający o życiu autora, obejmuje lata 1975-1990. "Nareszcie mogę mówić we własnym imieniu, własnym językiem, o rzeczach, które przeżyłem, a nie zmyśliłem, na temat, który mnie najbardziej interesuje, czyli o moim doświadczeniu tego, co nazywamy potocznie 'życiem'! Co za ulga!" – napisał w nagrodzonej przez czytelników książce Michał Witkowski.
"Tylko Witkowski mógł napisać taką autobiografię!" – zachwalało wydawnictwo Znak Literanova. "To historia pełna gratów, które już nie istnieją. Zapachy, dźwięki i obrazy tworzące świat dziecka dorastającego w czasach PRL-u, odsyłają nas wprost do Michasia, który wierzył w czary, w Boga i we wszystko, co się dało" - czytamy o "Wierze. Autobiografii" na stronie wydawcy.
Michał Witkowski (ur. w 1975 r.) zadebiutował tomikiem "Zgorszeni wstają od stołów" (1997), ale za swą pierwszą książkę uznaje zbiór opowiadań "Copyright" (2001). W 2005 r. wydał gejowską powieść "Lubiewo", która zdobyła dużą popularność. W ciągu trzech lat ukazało się kilka jej wydań. Została też przetłumaczona na dziesięć języków. Książka otrzymała Nagrodę Literacką "Gdynia" 2006 oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek 2006.
Inne książki Witkowskiego to: "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej", "Margot", "Drwal", "Zbrodniarz i dziewczyna", "Funf und cfancyś", "Wymazane", "Morderca do towarzystwa", "Tango. Czarny kryminał retro".
Laureata Literackiej Nagrody "Nike" wybiera kapituła nagrody, nazwisko zwycięzcy zostanie podane na uroczystej gali 6 października. W finałowej siódemce oprócz Michała Witkowskiego znaleźli się m.in.: Urszula Kozioł, Marzanna B. Kielar. Zwycięzca zostanie ogłoszony 6 października podczas gali w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. (PAP)
szt/ miś/ know/