Szefowa resortu edukacji wzięła udział w panelu "Umiejętności przyszłości" podczas odbywającego się w Sopocie Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI).
Nowacka podkreśliła, że żyjemy w czasach dynamicznych, "gdzie nowe technologie przejmują świat". "Świat zmienia się nie w ciągu dekady, a często w ciągu roku” – mówiła.
W ocenie Nowackiej "bez nowych technologii nie będzie postępu". Jej zdaniem, niezależnie od tego, czy "lubimy sztuczną inteligencję, czy nie", najwyższy czas zacząć ją oswajać. "Czyli rozróżniać prawdę od fałszu, używać sztucznej inteligencji w sposób mądry i właściwy" – powiedziała szefowa MEN.
Jej zdaniem "nie będzie szkoły przyszłości, jeżeli nie będzie dobrych nauczycieli". "Zadbanych, wykształconych, przygotowanych, pracujących w takich warunkach, że chce się im pracować. To jest oczywiście wielkie zadanie ministerstwa. Ale to jest też spojrzenie na to jak wyglądają relacje rodzic-nauczyciel" – mówiła Nowacka.
"Kiedy mówię o odbudowie prestiżu zawodu nauczyciela, a to jest podstawowe wyjście do szkoły przyszłości, to chodzi między innymi o przywrócenie elementarnych relacji nauczyciel-rodzic. To jest po prostu konieczne" – powiedziała.
W ocenie szefowej MEN, społecznie pozycja nauczyciela jest dzisiaj bardzo niska. "Ma na to potężny wpływ kampania hejtu, którą oglądaliśmy w roku 2019. Kampania, która leży wielkim wstydem na poprzedniej władzy. Tak samo jak hańbą kładzie się zerwanie dialogu społecznego. To na szczęście udaje nam się odbudowywać" – podkreśliła Nowacka.
"Szkoła nie lubi gwałtowności, szkoła lubi ewolucję, a nie rewolucję. A szkoła - po ostatnich latach, kiedy gimnazja, które już były zakorzenione, które wyrównywały szanse edukacyjne, szczególnie dzieciom z mniejszych miejscowości, zostały zlikwidowane - nie zniesie kolejnego ich przywracania" – powiedziała.
Szefowa MEN podkreśliła, że przed polską szkołą stoją wyzwania demograficzne. "Powodują, że młodzieży jest coraz mniej, że jest jej coraz mniej w mniejszych miejscowościach i coraz więcej w wielkich miastach i ich obrzeżach. To jest gigantyczne wyzwanie logistyczne do zaplanowania sieci szkół. To jest gigantyczne wyzwanie, jeśli mówimy o wyrównywaniu szans" – podkreśliła.
EFNI 2024 odbywa się w Sopocie od 16 do 18 października. Organizatorem jest Konfederacja Lewiatan z BusinessEurope i miastem Sopot. (PAP)
dsok/ agz/ mow/ ał/