Nowy przedmiot w szkołach od 1 września. Minister Nowacka zapowiada

2024-04-12 11:46 aktualizacja: 2024-04-12, 17:28
Uczniowie w szkole, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Uczniowie w szkole, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Od 1 września 2025 r. w szkołach pojawi się przedmiot edukacja zdrowotna - poinformowała w piątek ministra edukacji Barbara Nowacka. Zastąpi on wychowanie do życia w rodzinie. W ramach zajęć młodzież będzie się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

Powiedziała, że w czasie lekcji poruszone będą takie tematy, jak m.in.: zdrowie psychiczne i fizyczne, zdrowe odżywianie, profilaktyka, problematyka uzależnień i edukacja seksualna. Przedmiot pojawi się w szkołach 1 września 2025 r.

"Powstał zespół, który wypracuje podstawę programową" – mówiła. Zaznaczyła, że przedmiot będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-II szkół ponadpodstawowych. Nad stworzeniem programu pracować ma zespół międzyresortowy, który ma wypracować podstawowe założenia do końca czerwca. Dodała, że będą studia podyplomowe i kursy dla nauczycieli.

Zastrzegła, że przedmiot zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym. Rozpoczną się one najprawdopodobniej we wrześniu lub w październiku. (PAP)

Minister zdrowia: szkoła to najlepszy czas na profilaktykę

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła w piątek, że zapowiedziany przez MEN nowy przedmiot edukacja zdrowotna pomoże uczniom wyrobić nawyki zdrowego stylu życia. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole - dodała.

Leszczyna podkreśliła na wspólnej konferencji z ministrą edukacji i ministrem sportu, że szkoła musi uczyć dzieci, jak zadbać o własne zdrowie. Profilaktyka ma być elementem nowego przedmiotu edukacja zdrowotna, którego wprowadzenie zapowiedziała szefowa MEN Barbara Nowacka. Ma on zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Nowacka powołała zespół do opracowania założeń i podstawy programowej nowego przedmiotu.

"Nie można wyobrazić sobie lepszej informacji. Profilaktyka to priorytet, ponieważ pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie sobie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole" - powiedziała Leszczyna.

Szefowa MZ oceniła, że aktualnie w polskiej szkole brakuje edukacji na temat tego, jak dbać o własne zdrowie i zdrowie bliskich. "Ponad 50 proc. dobrostanu naszego zdrowia zależy od nas samych, od tego, czy jesteśmy aktywni, od tego, co jemy" - podkreśliła.

Dodała, że edukacja zdrowotna zaprocentuje w dorosłym życiu uczniów, a to oznaczać będzie również, że NFZ będzie mógł więcej środków przeznaczyć na profilaktykę, a nie na leczenie - ponieważ społeczeństwo będzie zdrowsze. (PAP)

 

Autorki: Iwona Żurek, Paulina Kurek

sma/