Nowy utwór Sanah. Zrobiła majstersztyk z wiersza Konopnickiej [POSŁUCHAJ]

2023-12-15 14:08 aktualizacja: 2023-12-18, 08:29
Sanah. Fot. PAP/ Data utworzenia
Sanah. Fot. PAP/ Data utworzenia
Filmom, które mają szansę stać się hitami w polskich kinach na początku 2024 r., towarzyszy głos Sanah. Najpierw do sieci trafił utwór "Jestem twoją bajką" z nowej ekranizacji "Akademii Pana Kleksa". Tę nową wersję piosenki śpiewanej pierwotnie przez Zdzisławę Sośnicką wykonuje właśnie Sanah. Teraz premierę ma jej kompozycja "Na grobie rycerz" - muzyczna interpretacja wiersza Konopnickiej pod tym samym tytułem, ze ścieżki dźwiękowej filmu "Powstaniec 1863". Piosenka "Na grobie rycerz" doczekała się też teledysku.

"Pokochałam wiersz 'Na grobie rycerz' Marii Konopnickiej, jak tylko przeczytałam go po raz pierwszy! Od razu napisałam do niego melodię, a chwilę później spotkał mnie wielki zaszczyt – moja kompozycja znalazła się we wspaniałym filmie historycznym. Ach, tak się cieszę! Mam nadzieję, że utwór, jak i sam film, wzruszy Was tak bardzo jak mnie" - napisała w mediach społecznościowych Sanah, informując o swoim nowym projekcie. Wiersz, o którym mówi wokalistka, pochodzi ze zbioru "Poezye w nowym układzie. Tom II, Helenica" i został po raz pierwszy wydany w 1902 roku.

Piosenka zadebiutowała w sieci 15 grudnia, a wraz z nią teledysk, na którym Sanah przyodziana jest w kostium nawiązujący do okresu powstania styczniowego. Wideoklip składa się z fragmentów filmu "Powstaniec 1863" oraz ujęć pokazujących piosenkarkę krążącą po wnętrzach historycznego domu. Film promowany przez nową piosenkę Sanah wejdzie do kin 12 stycznia. „Powstaniec 1863” to zrealizowana z rozmachem produkcja, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, który był autentyczną postacią. Dowodził oddziałem powstańczym złożonym z chłopów.

 

"Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu branek do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza major Maniukin zwany +Katem Podlasia+, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru" - czytamy w oficjalnym opisie filmu.

Główną rolę kreuje Sebastian Fabijański. W obsadzie znaleźli się też m.in. Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz i Karolina Szymczak. Z reżyserię i scenariusz odpowiadał Tadeusz Syka („Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”). (PAP Life)
gn/