O wyłonienie kraju, w którym najłatwiej zadbać o dobrostan psychiczny, pokusiła się platforma ubezpieczeniowa William Russell. Jej analitycy wzięli pod uwagę 35 państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Poszczególne kraje oceniano biorąc pod uwagę takie kryteria, jak: procent osób, które pracują ponad 50 godzin tygodniowo; średnią liczbę godzin, jaką ludzie poświęcają na sen, wypoczynek, czas z bliskimi; łączną powierzchnię terenów zielonych i rekreacyjnych oraz to, ile rząd wydaje na dbanie o zdrowie psychiczne mieszkańców kraju. Średnia ocen z tych kategorii pozwoliła wyłonić najbardziej sprzyjający zdrowiu psychicznemu kraj.
Drugi rok z rzędu na szczycie rankingu znalazła się Szwecja, która zdobyła 31,25 punta na 35 możliwych. Na drugim miejscu zestawienia uplasował się Luksemburg z wynikiem 26,75 punktu. Trzecie miejsce należy do Norwegii, która została oceniona na 26 punktu i awansowała w rankingu o pięć pozycji.
Poza podium znalazły się kolejno takie kraje, jak: Łotwa, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Finlandia, Francja, Włochy. Polska uplasowała się na 22. pozycji z wynikiem 15,25 punktu. Mamy jednak pewne powody do zadowolenia, bowiem względem ubiegłego roku nasz kraj awansował o dwa miejsca w tym zestawieniu. (PAP Life)
kgr/