Podczas czwartkowego briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich odpowiedzialny za peregrynację w archidiecezji warszawskiej ks. Tadeusz Sowa przypomniał, że peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów po całej Polsce rozpoczęła się 24 września 2023 r. podczas 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.
Poinformował, że relikwie dotrą do stolicy 4 maja i pozostaną w archidiecezji do 11 maja, kiedy zostaną przekazane diecezji warszawsko-praskiej.
Dodał, że relikwiarzowi towarzyszy obraz przedstawiający Józefa i Wiktorię Ulmów z dziećmi oraz poświęcona im wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
"Relikwie są namacalnym znakiem rzeczywistości wiary (...), znakiem obecności osób, które zawierzyły Chrystusowi całe swoje życie i oddały życie za innych" – podkreślił.
Podkreślił, że peregrynacja relikwii jest okazją do tego, by nawiązać duchowy kontakt z błogosławioną rodziną, lepiej poznać ich życie i zainspirować się ich postawą.
"Kiedy patrzymy na Ulmów, widzimy rodzinę wyjątkową. Józef i Wiktoria w jakiś sposób wyprzedzili swoją epokę (...). Były to osoby otwarte na dialog międzyreligijny, międzykulturowy i budowanie mostów" – ocenił.
Poinformował, że peregrynacja w archidiecezji warszawskiej rozpocznie się 4 maja w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie o godz. 19.00 mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Relikwie 5 maja zostaną przewiezione do Świątyni Opatrzności Bożej. 5– 6 maja odwiedzą parafię bł. Władysława z Gielniowa; 6-7 maja trafią do parafii św. Anny w Piasecznie; 7-8 maja – do parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu, 8-9 maja – do parafii niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie; 9-10 maja do parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie. 11 maja relikwie zostaną przekazane do katedry polowej WP w Warszawie. 11 maja odwiedzą kościół Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Tego samego dnia odwiedzą kościół Ojców Paulinów w Warszawie, skąd zostaną przekazane do diecezji warszawsko-praskiej.
Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin działającego przy Radzie ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski ks. Robert Wielądek poinformował, że 11 maja o godz. 16:45 relikwie rodziny Ulmów zostaną przeniesione z kościoła Ojców Paulinów do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie w procesji różańcowej. Bezpośrednio po zakończeniu procesji o godz. 18.00 mszę św. odprawi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.
Duchowny zaznaczył, że peregrynuje ten sam relikwiarz, który wierni mogli zobaczyć podczas beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej. Relikwiarz zawiera doczesne szczątki wszystkich błogosławionych.
"Relikwiarz ma około 45 centymetrów i przedstawia rodzinę na tle kościoła w Markowej" – powiedział.
Ks. Wielądek wyjaśnił, że w programie peregrynacji znajdą się spotkania dla wszystkich grup wiekowych.
"Będą spotkania dla dzieci, dla młodzieży, dla rodzin i seniorów. Chcemy też przyzywać wstawiennictwa bł. rodziny Ulmów do tego co trudne. Będą msze św. w intencji posiadania potomstwa czy odnowienia miłości w małżeństwie. W jednej z parafii zostanie odprawiona msza św. w intencji spłaty kredytu, bo z tym dzisiaj też ludzie mają problem" – mówił.
Ks. Wielądek poinformował, że msza św. kończąca peregrynację sprawowana będzie w kościele św. Jana Pawła II w Radzyminie 18 maja o godz. 11.00. Po niej w domu św. Faustyny w Ostrówku odbędzie się spotkanie rodzin z dziećmi. Na zakończenie tego spotkania relikwie bł. rodziny Ulmów zostaną przekazane do diecezji łomżyńskiej.
Za peregrynację relikwii rodziny Ulmów po polskich diecezjach odpowiada Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Peregrynacja zakończy się 12 września 2024 r.
Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Niemcy zgładzili też Żydów ukrywanych przez Ulmów. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja całej rodziny odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
gn/