Publikowana regularnie od 1957 r. przez MSZ "Niebieska Księga Dyplomacji" opisuje stan relacji międzynarodowych Japonii i wyznacza politykę zagraniczną rządu w Tokio.
W kwestii stosunków z Chinami w tegorocznym raporcie wskazano na liczne kwestie, które przyczyniły się do wzrostu napięć między dwoma azjatyckimi mocarstwami.
Wśród nich wymieniono m.in. spory terytorialne na Morzu Wschodniochińskim czy całkowite wstrzymanie przez Chiny importu owoców morza po rozpoczęciu w sierpniu ub.r. operacji zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima do oceanu.
Resort dyplomacji stwierdza jednak, że oba kraje powinny dążyć do ustanowienia konstruktywnych i stabilnych stosunków dwustronnych, promując koncepcję "wzajemnie korzystnych relacji opartych na wspólnych interesach strategicznych".
Sformułowanie to pojawiło się w Księdze po raz pierwszy w 2006 r. za rządów ówczesnego premiera Shinzo Abe, jednak ze względu na pogarszające się stosunki na linii Tokio-Pekin ostatnio użyto go w 2019 r.
Agencja Kyodo przypomina, że premier Japonii Fumio Kishida i chiński przywódca Xi Jinping podjęli decyzję o budowaniu "strategicznych i wzajemnie korzystnych relacji" podczas spotkania w San Francisco w listopadzie ubiegłego roku.
W raporcie podkreślono również obawy związane z dążeniem Rosji do zacieśnienia stosunków nie tylko z Chinami, ale także z Koreą Północną, w szczególności w odniesieniu do transferów broni z Korei Północnej, które mogą pogorszyć sytuację na Ukrainie, która odpiera rosyjską inwazję. (PAP)
gn/