O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ogłoszono laureatów nagród Diakonii Polskiej 2023

Pommerscher Diakonieverein i Bożena Polak zostali laureatami Nagrody Głównej "Miłosiernego Samarytanina", przyznawanej przez Diakonię Polską. Wyróżnienie trafiło go Agnieszki Typiak, a nagrodą specjalną doceniono wolontariuszy parafii luterańskich w Sycowie i Wrocławiu tworzących grupę "Mosty".

Katedra Metropolitalna Św. Marii Magdaleny w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada
Katedra Metropolitalna Św. Marii Magdaleny w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

Listę laureatów ogłosiła Diakonia Polska w komunikacie przesłanym PAP. Jak przypomniała, nagrody są przyznawane od 2007 r. za "zaangażowanie na rzecz pracy diakonijnej (charytatywnej), pomocy bliźniemu oraz za "samarytańskie serce"". "Nagradzane są osoby lub instytucje w celu podkreślenia znaczenia współpracy z Diakonią Polską, Diakoniami diecezjalnymi lub parafialnymi. Laureaci Nagrody Głównej otrzymują statuetkę "Miłosiernego Samarytanina"" - podkreślono.

Jak przekazano, w tym roku przyznano dwie nagrody główne. Powędrowały one do Pommerscher Diakonieverein i Bożeny Polak. "Pommerscher Diakonieverein e.V. jest ewangelicką organizacją non-profit, działającą na rzecz osób wykluczonych społecznie na terenie północnych Niemiec. Prowadzi liczne ośrodki stacjonarne i ambulatoryjne, a także warsztaty terapii zajęciowej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Organizacja współpracuje też na polu diakonijnym z parafiami w Koszalinie, Słupsku i Szczecinie. Jest partnerem strategicznym Diakonii Koszalin, dzięki czemu jest możliwe zatrudnienie pracownika odpowiedzialnego za pracę diakonijną i realizowanie różnych projektów socjalnych i prospołecznych, w tym m.in. na rzecz seniorów i migrantów" - czytamy.

W komunikacie zwrócono też uwagę, że "w Słupsku Pommerscher Diakonieverein wsparło zakup i remont nieruchomości, w której parafia prowadzi Słupskie Centrum Diakonii i Dialogu", a "przedstawiciele niemieckiej organizacji zorganizowali we współpracy z parafią pomoc finansową i rzeczową dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie powiatu słupskiego". "Przyznając statuetkę »Miłosiernego Samarytanina«, Diakonia Polska wyraża Pommerscher Diakonieverein uznanie i wdzięczność za aktywną troskę o bliźniego w potrzebie oraz budowanie i wspieranie współpracy z polskimi partnerami lokalnymi w zakresie prowadzenia działalności pomocowej" – podkreślono.

Jak wskazano, druga laureatka, Bożena Polak "od kilkudziesięciu lat jest zaangażowana w działalność diakonijną". "Przez wiele lat inicjowała i koordynowała pracę diakonijną w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach. Współtworzyła Ewangelickie Centrum Diakonijne "Słoneczna Kraina" oraz koordynowała jego pracę. Założyła też Fundację Jesteśmy dla Was, której celem jest niesienie pomocy bliźniemu w potrzebie. Obie instytucje wspierały lub wspierają m.in. dzieci, seniorów, a także osoby pokrzywdzone przestępstwem, w tym przemocą domową" - przekazała Diakonia Polska.

Wspomniała, że Polak "jest także aktywna w różnych gremiach związanych z pracą pomocową, zasiada w Radzie Diakonii Polskiej oraz w komisji diakonijnej Polskiej Rady Ekumenicznej". "Przyznając statuetkę +Miłosiernego Samarytanina+, Diakonia Polska wyraża Bożenie Polak uznanie i wdzięczność za jej całkowite i bezinteresowne oddanie się w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz wsparcia osób znajdujących się w potrzebie" – zaznaczono w laudacji.

Wyróżnienie przypadło Agnieszce Typiak, koordynatorce Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie, która - jak podkreślono - "dała się poznać jako osoba niezwykle otwarta, wrażliwa na ludzką krzywdę, profesjonalna i kontaktowa". "Dzięki niej partnerzy z trzeciego sektora, w tym Diakonia Polska, mogli zapoznać się z sytuacją uchodźców przebywających w Nadarzynie, rozeznać ich potrzeby i skierować do nich taką pomoc, jaka w danym momencie była najbardziej potrzebna" - wskazano w komunikacie.

Więcej

Zobacz galerię (5)
Warszawa, 15.10.2015. Polak Łukasz Krupiński, 15 bm. w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas drugiego dnia trzeciego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród 20 pianistów, którzy zakwalifikowali się do trzeciego etapu, znalazło się trzech Polaków. (cat/zuz) PAP/Paweł Supernak PAP © 2015 / Paweł Supernak

Deszcz nagród dla zwycięzców i uczestników Konkursu Chopinowskiego

Jak poinformowano, laureatami nagrody specjalnej zostali wolontariusze Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sycowie i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu tworzący Grupę "Mosty". "W swych działaniach charakteryzują się odwagą i wrażliwością na ludzką krzywdę. W obliczu wojny w Ukrainie zaangażowali się w budowę systemu wsparcia dla rodzin zastępczych w tym kraju. Ponadto osobiście dostarczali pomoc humanitarną do Ukrainy" - podała Diakonia Polska.

Statuetki wręczono w trakcie ekumenicznej Gali Ubi Caritas, zorganizowanej w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie - przekazano. "Oprócz Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego swoje nagrody przyznały również organizacje charytatywne innych Kościołów: Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego" - czytamy. Jak przekazano, podczas gali wystąpił Młodzieżowy Chór Katedry św. Marii Magdaleny pod kierunkiem ks. Rafała Dmitruka.

autorka: Daria Porycka

ep/

Zobacz także

  • Olga Tokarczuk. fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Wręczono Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach. Gościem specjalnym była Olga Tokarczuk

  • Nominacje do Złotych Globów, fot. PAP/CAROLINE BREHMAN

    W nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy laureatów 81. Złotych Globów

  • Warszawa, 12.11.2023. Przewodniczący kapituły w kategorii "Muzyka" Piotr Kostrzewa (P) i multiinstrumentalistka, wokalistka i pedagog prof. Maria Pomianowska (L), która odebrała nagrodę w kategorii "Muzyka" podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych 2023 w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Nagrody Mediów Publicznych 2023. Znamy laureatów

  • Warszawa, 12.11.2023. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych 2023 w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Krzysztof Czabański na gali NMP: w mediach publicznych może wybrzmieć polska racja stanu

Serwisy ogólnodostępne PAP