Ogłoszono składy jurorskie 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

2024-09-12 14:56 aktualizacja: 2024-09-13, 11:06
Laureaci podczas gali zakończenia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa
Laureaci podczas gali zakończenia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa
Aktorka Małgorzata Zajączkowska, reżyserzy Janusz Zaorski i Magdalena Łazarkiewicz oraz producent Zbigniew Domagalski będą przewodniczącymi składów jurorskich 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-28 września.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w stołecznym kinie Kultura wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska podkreśliła, że "festiwal filmowy to nie tylko wydarzenie kulturalne", ale także platforma promująca młode talenty, nowych, ciekawych twórców. "W tym roku stuprocentową uwagę poświęcamy przyszłości polskiego kina. Dlatego jest mi bardzo miło powiedzieć, że w tegorocznej edycji oprócz Konkursu Głównego, stojącego na bardzo wysokim poziomie, pojawi się Konkurs Perspektywy. Będzie on przestrzenią dla twórców chcących opowiadać historie, które nie wpisują się w główne nurty kina. Dzięki niemu zaprezentujemy szerokiej publiczności osiem historii opowiedzianych z użyciem eksperymentalnych, kameralnych, świeżych środków wyrazu" - powiedziała.

Wiceszefowa MKiDN dodała, że w Konkursie Perspektywy przyznane zostaną Szafirowe Lwy oraz nagroda za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu. Obrazy prezentowane w tej sekcji będą miały też szansę na Złoty Pazur im. Andrzeja Żuławskiego, dotychczas przyznawany wyłącznie produkcjom z Konkursu Głównego. Na tym nie koniec nowości. "W obu konkursach - Głównym i Perspektywach - aż 13 na 24 filmy to debiuty reżyserskie. Po raz pierwszy nagroda za debiut zostanie przyznana przez specjalne jury oceniające filmy na równych zasadach w obu konkursach równolegle" - zwróciła uwagę Cienkowska.

Wiceministra kultury zachęciła również do śledzenia konkursu filmów krótkometrażowych, w którym wystartuje 29 tytułów. "To są często bardzo odważne, intrygujące, wciągające opowieści, wyłonione przez zespół selekcyjny z ogromnej liczby zgłoszeń. Tutaj w największym stopniu odnajdą państwo twórczość, która odzwierciedla różnorodność społeczną, kulturową oraz niespotykane dotychczas perspektywy i głosy zasługujące na naszą uwagę" - stwierdziła.

Dyrektorka artystyczna FPFF Joanna Łapińska ogłosiła składy jurorskie poszczególnych sekcji. Jak poinformowała, najlepszy obraz spośród 16 filmów w Konkursie Głównym wyłoni jury w składzie: aktorka Małgorzata Zajączkowska (przewodnicząca), scenarzysta Marcin Ciastoń, producentka Marta Habior, reżyserska Anna Jadowska, reżyser David Ondricek, scenografka Ewa Skoczkowska oraz operator Piotr Śliskowski.

W jury Konkursu Perspektywy zasiądą reżyser Janusz Zaorski (przewodniczący), producentka Maria Blicharska-Lacroix i reżyser, scenarzysta Maciej Bochniak. Tytuły w konkursie filmów krótkometrażowych ocenią reżyserka Magdalena Łazarkiewicz (przewodnicząca), reżyserka Karolina Bielawska oraz montażysta Piotr Kmiecik. Laureata nagrody za debiut reżyserski lub drugi film wybiorą producent Zbigniew Domagalski (przewodniczący), aktorka Magdalena Boczarska i reżyserka Aleksandra Terpińska. Nagrodę Złoty Pazur im. Andrzeja Żuławskiego przyzna dyrektorka artystyczna FPFF.

W trakcie festiwalu Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze reżyser, współzałożyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy Wojciech Marczewski. Z tej okazji organizatorzy zaplanowali pokaz filmu "Ucieczka z kina "Wolność"", który w 1990 r. zapewnił twórcy Złote Lwy, oraz masterclass. "Chciałbym, żeby to był rodzaj spowiedzi. Mianowicie myślę, że ciągle za mało rozmawiamy o tym, że kino może być sztuką, bywa sztuką, a częściej nie musi – jest rozrywką. Podczas masterclass pewnie będziemy rozmawiać o tym, co to jest reżyseria, w którą stronę idzie kino, po co nam ono jest potrzebne, jaki jest związek między kinem a innymi dziedzinami sztuki. Kino nie żywi się tylko kinem. Kino żywi się innymi sztukami, życiem, które wokół nas się toczy. Żywi się również historią" - zwrócił uwagę laureat nagrody.

Marczewski współtworzy również tegoroczną sekcję Mistrzowska Piątka, w której pokazywane są dzieła szczególnie ważne dla zaproszonych filmowców. Wybrał "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy. "To jest jeden z tych filmów, które same przychodzą do naszej pamięci i nie musimy się zastanawiać, nie musimy przypominać sobie. On przypomina nam, że istniał i został w naszej wyobraźni. Bardzo się cieszę, że będę mógł spędzić trochę czasu na festiwalu. Mam nadzieję, że uda się nam poważnie porozmawiać o kinie, sztuce, edukacji" - podsumował.

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 23-28 września. Towarzyszyć mu będą m.in. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz 16. gala wręczenia nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W tym roku wyróżnienia zostaną przyznane w dziewięciu kategoriach - kino, wydarzenia filmowe, promocja polskiego kina za granicą, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, edukacja filmowa, dystrybucja polskiego filmu, dyskusyjny klub filmowy oraz plakat filmowy. (PAP)

dap/ miś/ ep/