Chorobę wykryto w gospodarstwie, gdzie utrzymywano ponad 7,2 tys. indyków, w miejscowości Głębokie (gm. Uścimów) w powiecie lubartowskim.
W rozporządzeniu wojewody lubelskiego, opublikowanym w poniedziałek, określony został obszar zapowietrzony w powiecie lubartowskim, obejmujący dziewięć miejscowości wokół wsi Głębokie, gdzie wykryto ptasią grypę. Natomiast w 27 miejscowościach położonych dalej od gospodarstwa, gdzie wykryto wirusa - w powiatach lubartowskim, parczewskim i łęczyńskim - wyznaczono obszar zagrożony.
Na wyznaczonych terenach obowiązuje m.in. utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w zamkniętym miejscu; czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych; wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw utrzymujących drób.
Zakazane jest natomiast m.in. wyprowadzanie, przemieszczanie i transport drobiu oraz transport mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Dotychczas w tym roku w Polsce stwierdzono 39 ognisk ptasiej grypy.(PAP)
ren/ drag/ sma/