O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ojciec z ośmiolatką utknęli w górach. Jest policyjne dochodzenie

Policja pod nadzorem prokuratury wszczęła dochodzenie w sprawie ojca, który zabrał ośmioletnią córkę na wysokogórską wyprawę w Tatry podczas skrajnie trudnych warunków pogodowych. Uratowali ich ratownicy TOPR podczas wielogodzinnej i skomplikowanej akcji.

Akcja ratunkowa w Tatrach, zdjęcie ilustracyjne, fot. fb.com/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR
Akcja ratunkowa w Tatrach, zdjęcie ilustracyjne, fot. fb.com/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

"Na podstawie doniesień medialnych policjanci z Zakopanego podjęli czynności, aby zweryfikować okoliczności tego zdarzenia. Uzyskaliśmy wszystkie materiały z akcji ratunkowej przeprowadzonej przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe" - przekazał PAP w czwartek rzecznik zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek.

"Wstępnie sprawa została zakwalifikowana jako czyn z artykułu 160 Kodeksu karnego paragraf 1 i 2, czyli narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a w tym przypadku na ojcu ciążył obowiązek opieki nad dzieckiem, dlatego czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat" - powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek.

Zgłoszenie do centrali TOPR-u w Zakopanem dotarło w poniedziałek po południu. Okazało się, że mężczyzna wybrał się ośmioletnią córką na wysokogórską wyprawę podczas silnego wiatru. Śnieżna zamieć ograniczała wówczas widoczność i potęgowała poczucie zimna do -25 st. C. Ojciec z córką utknęli na zachodniej grani Pośredniej Turni (2128 m n.p.m.). Na pomoc pierwszy wyruszył ratownik pełniący dyżur na Kasprowym Wierchu.

Ratownikowi udało się znieść dziecko nieco poniżej grani, gdzie przygotował śnieżną jamę, aby ochronić je przed wiatrem. Według relacji ratownika obaj turyści byli mocno wychłodzeni i mimo asekuracji nie mogli zejść z gór. Na miejsce następnie dotarł pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej kolejny ratownik wraz z lekkim namiotem, kocami termicznymi i z piecykiem gazowym. W ten sposób ratownikom TOPR udało się przygotować ciepłe schronienie, w którym czekali na następną grupę ratowników.

Około godz. 20.00 rozpoczęło się znoszenie dziecka w noszach i sprowadzanie turysty, który po ogrzaniu mógł schodzić już o własnych siłach. Po dotarciu w okolice dolnej stacji wyciągu w Kotle Gąsienicowym dalszy transport dziewczynki do schroniska na Hali Gąsienicowej odbył się śnieżnym skuterem. Poszkodowani zostali przewiezieni samochodem terenowym do zakopiańskiego szpitala. W akcji wzięło udział 21 ratowników TOPR-u, a działania zakończyły się o północy.

szb/ mark/ sma/

Zobacz także

  • Widok na Tatry Wysokie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Grzegorz Momot

    Polscy wspinacze utknęli w słowackich Tatrach. Spędzili noc na półce skalnej

  • Wspinacz w Tatrach, fot. PAP/EPA/MTI/BALAZS MOHAI

    Polacy utknęli na Gerlachu. Akcja ratowników w Tatrach Słowackich

  • Śmigłowiec TOPR. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Nocna akcja TOPR. Turyści sprowadzeni z Granackiej Przełęczy

  • Rumuński strażak podczas akcji na greckiej wyspie Rodos, fot. PAP/DPA/Socrates Baltagiannis

    MSZ do polskich turystów: rekomendujemy powstrzymanie się przed wyjazdami w miejsca, które władze greckie uznały za niebezpieczne

Serwisy ogólnodostępne PAP