Około 4000 artystów wsytąpi podczas 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

2024-07-24 17:23 aktualizacja: 2024-07-24, 17:34
Konferencja prasowa 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Fot. PAP/Michał Meissner
Konferencja prasowa 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Fot. PAP/Michał Meissner
Podczas 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystąpią zespoły folklorystyczne m.in. z Beskidów, Kaszub, Górnego i Dolnego Śląska, a także Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Peru. W sumie około 4000 artystów. Wydarzenie potrwa od 27 lipca do 4 sierpnia 2024 r.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to międzynarodowy festiwal folklorystyczny, który po raz pierwszy zorganizowano w 1964 r. w Wiśle. Początkowo był on okazją do integracji i wymiany doświadczeń pomiędzy ludźmi pielęgnującymi kulturę ludową, a z czasem stał się jedną z najlepszych okazji do jej promocji w Polsce.

Tegoroczna edycja odbędzie się na estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie (Czechy) i Istebnej. Dodatkowe atrakcje zaplanowano w Bielsku-Białej oraz Cieszynie.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Lesław Warpachowski podczas środowej konferencji prasowej poinformował, że udział w 61. Tygodniu Kultury Beskidzkiej zapowiedziały 74 zespoły z Polski, w tym oczywiście z Beskidów, ale również z Kaszub, Małopolski, Wielkopolski, Podkarpacia, Mazowsza oraz Górnego i Dolnego Śląska.

Do tego w festiwalu udział wezmą zespoły zagraniczne ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Peru, Kolumbii, Tajwanu, Indonezji, Gracji, Macedonii Północnej, Chorwacji, Bułgarii i Turcji, a także ze Słowacji, Niemiec i Litwy.

„Pod względem muzycznym i tanecznym tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej zapowiada się znakomicie, ale to także szereg wydarzeń towarzyszących. Chociażby targi kultury ludowej, korowody, które są piękną manifestacją miłości do folkloru i przywiązania do tradycji (…). Mamy także wydarzenia specyficzne, takie jak biegi i rajdy. To pokazuje, że festiwal z roku na rok się rozrasta” – powiedział Lesław Warpachowski.

W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędzie się 55. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Zespoły ludowe będą prezentowały się Amfiteatrze Pod Grojcem, a kapele, grupy śpiewacze, śpiewacy oraz instrumentaliści na miejskim rynku. Główną nagrodą będzie Złote Żywieckie Serce.

Żywiec będzie gościł także uczestników 33. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, w których Polskę zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa oraz Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic.

Z kolei w Ujsołach odbędą się 46. Wawrzyńcowe Hudy.

„Jak głosi legenda w XVI w. na naszych terenach panowała zaraza. Góralowi Wawrzyńcowi przyśniło się, że musi wzniecić wokół wsi wysokie słupy ognia, aby się jej pozbyć. I tak z pomocą księdza wybudowali wysokie drewniane konstrukcje – nazywane hudami – na wszystkich pagórkach, które otaczają Ujsoły. Następnie je podpalili i zaraza ustąpiła. Na pamiątkę tych wydarzeń we wszystkich przysiółkach do dziś pali się hudy” – opowiedziała dyrektorka Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Ujsołach Jolanta Kołodziej.

Pełny program 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej znajduje się na stronie internetowej: https://tkb.art.pl/.

Koleje Śląskie w związku z 61. Tygodniem Kultury Beskidzkiej uruchomiły dodatkową parę pociągów na trasie Katowice – Wisła Głębce. Od 27 lipca do 2 sierpnia pociąg będzie wyjeżdżał z Katowic o godz. 7.36, aby dotrzeć do Wiły Głębce o godz. 9.31. Z powrotem wyjazd zaplanowano o godz. 18.58, a przyjazd o godz. 21.54.(PAP)

ał/