Orban w rozmowie z Zełenskim: popieramy wszelkie inicjatywy pokojowe

2024-05-08 16:45 aktualizacja: 2024-05-09, 07:51
Premier Węgier Viktor Orban, premier Hiszpanii Pedro Sanchez i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/KEYSTONE/PETER KLAUNZER
Premier Węgier Viktor Orban, premier Hiszpanii Pedro Sanchez i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/KEYSTONE/PETER KLAUNZER
Jesteśmy gotowi przyczynić się do wszystkich inicjatyw i wysiłków prowadzących do pokoju na Ukrainie – powiedział premier Węgier Viktor Orban w środowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

O rozmowie pomiędzy liderami dwóch państw, których stosunki pozostają napięte po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, poinformował rzecznik premiera Węgier Bertalan Havasi.

„Podczas spotkania omówiono wszystkie ważne aspekty stosunków węgiersko-ukraińskich” – przekazał Havasi, cytowany przez agencję MTI. „Głównym tematem rozmowy była kwestia wojny i pokoju” – dodał bez podawania szczegółów.

Orban i Zełenski zgodzili się również kontynuować dotychczasowe dwustronne konsultacje, które trwają od końca stycznia. W Użhorodzie na ukraińskim Zakarpaciu doszło wówczas do spotkania ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto z szefem biura Zełenskiego Andrijem Jermakiem, w którym uczestniczył też minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Nastąpił pewien postęp w stosunkach węgiersko-ukraińskich – ocenił Szijjarto na początku kwietnia po spotkaniu z Kułebą. Budapeszt wciąż uważa jednak, że Kijów nie zrobił wystarczająco dużo dla przywrócenia praw około 100-tysięcznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.

Spór węgiersko-ukraiński trwa co najmniej od jesieni 2017 roku, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry przez lata blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Ponadto rząd Viktora Orbana od dawna krytykuje zachodnią pomoc militarną dla Kijowa, a do początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Budapeszt występuje również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i UE, sprzeciwiając się – bez formalnego blokowania – rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ani Orban, ani Szijjarto nie odwiedzili Kijowa. Wciąż negocjowane jest ewentualne spotkanie Orbana z Zełenskim. Jednocześnie rząd w Budapeszcie jest krytykowany przez zachodnich sojuszników za bliskie kontakty z Rosją. Sam Szijjarto kilkukrotnie spotykał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, szefem Rosatomu Aleksiejem Lichaczowem i innymi rosyjskimi politykami.

 

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

sma/