W opublikowanym w piątek wieczorem raporcie bieżącym Orlen zamieścił odpowiedzi na pytania jednego z akcjonariuszy, dotyczące projektu uchwały, którym ma zająć się zwołane na 2 grudnia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) spółki. Projekt ten dotyczy wyrażenia zgody na zbycie sieci automatów paczkowych, stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki, poprzez jej wniesienie do spółki zależnej.
Co dalej z Orlen Paczką?
Jak wyjaśnił Orlen, ustosunkowując się do zadanych przez akcjonariusza pytań, "spółka rozważa kontynuację rozwoju sieci automatów paczkowych, poszerzenie oferty o inne usługi, w tym we współpracy ze startupami w zakresie wdrażania innowacji technicznych w ramach programu Orlen Skylight accelerator".
"Należy podkreślić, że w ocenie spółki wniesienie do spółki nabywającej sieci automatów paczkowych pozwoli w większym stopniu wykorzystać szanse, jakie dają trendy związane z rozwojem rynku e-commerce i potrzebami klientów" - wskazał Orlen. Jednocześnie ocenił, że kontynuacja działalności sieci automatów paczkowych "w formie odrębnego podmiotu umożliwi także pozyskanie zewnętrznego inwestora - inwestorów dla tego przedsięwzięcia".
Odnosząc się do projektu uchwały przygotowanego na najbliższe obrady NWZ, Orlen wyjaśnił, iż zamierza dokonać zmiany formy organizacyjnej dla działalności w zakresie zarządzania siecią automatów paczkowych, prowadzonej obecnie w spółce w ramach działu. Działalność ta - jak podała spółka - pod względem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym klasyfikuje ją jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, przy czym stanowi ona "zespół składników, które mogą funkcjonować jako niezależny podmiot, prowadzący samodzielną działalność gospodarczą".
W informacji podkreślono, że planowana reorganizacja polegać ma na wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zależnej - nabywającej, której jedynym wspólnikiem będzie Orlen. Na przenoszoną działalność sieci automatów paczkowych - jak podano - będą składać się m.in. środki trwałe, w tym ponad 6 tys. automatów paczkowych. "Zakładamy przy tym, że spółka nabywająca pozostanie związana z Orlen wybranymi umowami serwisowymi, np. usługi IT, usługi administracyjne oraz umową licencyjną dotyczącą możliwości korzystania z marki Orlen" - przekazano w komunikacie.
W odpowiedzi na pytania akcjonariusza zaznaczono również, że transfer działalności sieci automatów paczkowych w ramach jego grupy kapitałowej "nie wpływa samodzielnie w istotny sposób na ekonomikę samego przedsięwzięcia, jakim jest budowa sieci automatów paczkowych", jednak dzięki wyodrębnieniu Orlen "dokona usamodzielnienia tej linii biznesowej i poszerzy listę możliwości dotyczących jej dalszego rozwoju oraz sposobu finansowania".
Ogłaszając z końcem października zwołanie na 2 grudnia NWZ, Orlen informował, że w porządku planowanych obrad, oprócz projektu uchwały w sprawie sieci automatów paczkowych, umieszczono także punkt "dotyczący podjęcia uchwały w sprawie roszczeń o naprawienie szkód wyrządzonych przy sprawowaniu zarządu przez byłych członków zarządu". Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych postanowienie dotyczące takich roszczeń wymaga uchwały walnego zgromadzenia.
Ponadto podczas najbliższego posiedzenia NWZ Orlenu planowane jest - na wniosek akcjonariuszy: Nationale-Nederlanden OFE, PZU Złota Jesień OFE oraz Generali OFE, podjęcie uchwał w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej.
Jak wynika z zapowiedzi, NWZ Orlenu rozpocznie się 2 grudnia o godz. 11.00 w siedzibie spółki - w budynku Centrum Administracji w Płocku. (PAP)
mb/ mick/gn/