Jak wynika z sondażu, na inną partię chce głosować 0,5 proc. badanych. Zgodnie z sondażem, spadł odsetek osób niezdecydowanych, na którą partię zagłosować (z 8,1 proc. na 7,5 proc.).
Preferencje polityczne uczestników sondażu
Z badania - opublikowanego w piątek na portalu Interia - wynika ponadto, że 58,7 proc. respondentów zdecydowanie zamierza wziąć udział w niedzielnym głosowaniu; 6 proc. "raczej" zamierza zagłosować. Brak zamiaru pójścia na wybory zadeklarowało 33,7 proc. respondentów, w tym 14,6 proc. "raczej" nie weźmie w nich udziału, a 19,1 "zdecydowanie" nie pójdzie na wybory. 1,6 proc. badanych jeszcze nie wie, czy weźmie udział w głosowaniu.
Jeśli chodzi o poparcie dla poszczególnych startujących komitetów, najwięcej badanych zamierza oddać głos na PiS - 33,9 proc. (spadek o 0,7 pkt proc. w porównaniu z badaniem z początku października). Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z deklarowanym poparciem na poziomie 27 proc. (spadek o 0,9 pkt proc.).
Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga z poparciem 11 proc. (wzrost o 3,4 proc.). Czwarte miejsce zajęła Lewica z poparciem 9,7 proc. (spadek o 1,7 proc.). Zgodnie z sondażem do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, na którą zamierza zagłosować 8,2 proc. badanych (poprzednio 7,7 proc.).
Na ostatni z ogólnopolskich komitetów, Bezpartyjnych Samorządowców wskazało 2,3 proc. wyborców, co oznacza że komitet nie przekroczyłby progu wyborczego.
0,5 proc. wskazało na inny komitet, a 7,5 proc. wciąż nie wie, na kogo zagłosuje.
Czy Polacy chcą iść na wybory?
Jak zauważa Interia, spośród osób deklarujących chęć udziału w wyborach, 40,4 proc. deklaruje również zdecydowaną chęć udziału w referendum; "raczej tak" odpowiedziało 9,9 proc. badanych. Zdecydowanie nie" odpowiedziało 41,4 proc. badanych; "raczej nie" - 4,9 proc. wyborców. Odsetek niezdecydowanych wynosi 3,4 proc.
Badanie na zlecenie „Wydarzeń” Telewizji Polsat zrealizowano w dniach 10-12 października metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na grupie 1921 osób. Na pytanie o preferencje odpowiadało 1243 respondentów. (PAP)
Autorka: Daria Al Shehabi
kgr/