Akty mianowania na stopień nadinspektora policji otrzymali: komendant główny policji insp. Marek Boroń, komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Cezary Luba i komendant wojewódzki policji w Katowicach insp. Mariusz Krzystyniak.
Prezydent zaznaczył, że policja odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej i "bezpieczny sen obywateli".
"Kto wie, czy w obecnej dobie, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna w wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę, kiedy trwa od trzech lat atak hybrydowy na naszą wschodnią granicę, jest to zadanie ważniejsze i bardziej odpowiedzialne niż kiedykolwiek dotychczas w okresie tych (...) ponad 30 lat, gdy wykonujecie pracę w policji" – zwrócił się do policjantów.
Pogratulował nominowanym i podziękował za dotychczasową służbę. "Proszę to traktować jako zobowiązanie" – zaznaczył Duda.
Podkreślił, że w ostatnich latach na modernizację policji zostały przeznaczone ogromne pieniądze. Przypomniał, że trwający obecnie program modernizacyjny służb skończy się w 2025 r. Wyraził też nadzieję, że uda się przygotować i przeforsować w rządzie kolejny program modernizacji. Dodał, że dzięki programom modernizacyjnym udało się m.in. poprawić funkcjonalność obiektów, w tym posterunków i komisariatów, a także wymienić i unowocześnić wyposażenie i sprzęt ochrony osobistej funkcjonariuszy.
"To trudna służba i nie jest ona bezpieczna, ale dla policjanta to codzienność" – mówił Andrzej Duda.
Zaznaczył, że funkcjonariusz, wykonując swoją pracę, musi być wcześniej dobrze wyszkolony, ale również mieć właściwe wyposażenie, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko tym, których ratuje, ale również sobie.
Obecny na uroczystości szef MSWiA Tomasz Siemoniak podziękował prezydentowi za decyzję dotyczącą nominacji. Podkreślił, że to "wyraz wsparcia prezydenta dla policji" i bardzo ważny moment dla całej formacji. "Służba w policji jest jedną z najtrudniejszych" – mówił Siemoniak.
Zaznaczył także, że wyzwań dla policji jest znacznie więcej niż kiedyś, bo obecnie poza zakresem swoich zadań zajmuje się ona także wsparciem innych formacji na granicy.
"Obecność zwartych oddziałów policji od początku czerwca na granicy, przeszkolenie 12 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy w taktyce policyjnej przynosi konkretne rezultaty" – powiedział Siemoniak.
Policja wspiera służby specjalne
Dodał, że policja wspiera też służby specjalne, jeśli chodzi o walkę z aktami dywersji, walczy z przestępczością narkotykową czy dba o bezpieczeństwo ruchu drogowego. "Dziękuje tysiącom funkcjonariuszy, którzy każdego dnia służą nam wszystkim" – mówił Siemoniak.
Zwyczajowo wręczenie nominacji na stopnie generalskie w policji odbywało się w dniu Centralnych Obchodów Święta Policji. W tym roku obchody odbyły się 24 lipca w Warszawie z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
Kim są nowi generałowie?
Inspektor Marek Boroń karierę w policji rozpoczął w 1994 r. w strukturach Komendy Stołecznej Policji. Od 2001 r. pełnił służbę na stanowiskach wykonawczych w Centralnym Biurze Śledczym KGP. Był m.in. naczelnikiem zarządu w Warszawie CBŚ KGP, a później zastępcą dyrektora CBŚ KGP. Pełnił też służbę jako zastępca komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Z tej funkcji odwołany został na początku stycznia 2016 r. przez insp. Zbigniewa Maja. Przez ostatnie kilka lat – zanim 22 grudnia 2023 r. został p.o. komendantem głównym policji – był zastępcą dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Zajmował się sprawami m.in. systemów informatycznych i obsługi informacyjnej. 21 marca premier Donald Tusk powołał go na stanowisko komendanta głównego policji.
Inspektor Cezary Luba służbę w policji rozpoczął w 1992 r. w wydziale kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Siedlcach. W 2005 r. został zastępcą naczelnika wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, a od 2014 r. był ekspertem w Polskim Kontyngencie Policyjnym Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie. W 2021 r. został powołany na zastępcę szefa misji w Kosowie. Komendantem Centralnego Biura Śledczego Policji jest od lutego 2024 r.
Inspektor Mariusz Krzystyniak służbę rozpoczął w 1991 r. i od początku związany był z pionem kryminalnym śląskiego garnizonu. Po 22 latach, w lipcu 2013 r., został naczelnikiem Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową KWP w Katowicach. Od 2016 r. przez kolejnych pięć lat pełnił funkcję zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, a w kwietniu 2021 r. awansował na pierwszego zastępcę szefa śląskich policjantów. 9 lutego 2024 r. został komendantem wojewódzkim policji w Łodzi, a od 20 czerwca 2024 r. powierzono mu kierowanie garnizonem policji w Katowicach. (PAP)
mar/