"Decyzja MTK przywraca nadzieję i zaufanie do prawa międzynarodowego oraz przypomina o znaczeniu sprawiedliwości, odpowiedzialności i ścigania zbrodniarzy wojennych, szczególnie teraz, gdy naród palestyński jest poddawany ludobójstwu" - napisano w dokumencie cytowanym przez agencję prasową WAFA.
W komunikacie podkreślono, że wszystkie państwa członkowskie MTK i ONZ powinny zastosować się do decyzji Trybunału. Władze Autonomii Palestyńskiej wezwały też do międzynarodowego bojkotu Netanjahu i Galanta - zerwania z nimi komunikacji i odwołania spotkań.
MTK w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta, zarzucając im zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z trwającą od ponad roku wojną w Strefie Gazy.
W swoim oświadczeniu palestyńskie władze nie odniosły się do tego, że MTK wydał również w czwartek nakaz aresztowania jednego z przywódców Hamasu, Mohammeda Deifa. On także jest oskarżony o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości popełnione podczas ataku na Izrael z 7 października 2023 r. Według izraelskiego wojska Deif zginął w ataku na Strefę Gazy w połowie lipca. Hamas nie potwierdził tej informacji, a MTK nie był w stanie ustalić, czy Deif żyje.
W przeciwieństwie do Izraela Autonomia Palestyńska jest stroną Statutu Rzymskiego - traktatu międzynarodowego, który stanowi podstawę MTK. Strefa Gazy formalnie jest częścią Autonomii Palestyńskiej, chociaż rządzi nią islamistyczny Hamas, który jest wrogo nastawiony do świeckiego Fatahu kontrolującego Zachodni Brzeg i urzędy Autonomii.
Izrael argumentował, że Trybunał nie ma prawa, by zajmować się sprawami Netanjahu i Galanta. W czwartkowej decyzji MTK uznał te zastrzeżenia za bezzasadne, zaznaczając, że sprawy dotyczą czynów popełnionych na obszarach objętych jurysdykcją terytorialną Palestyny. Trybunał dodał, że Izrael będzie miał prawo do kwestionowania jurysdykcji MTK na dalszych etapach postępowania.
Jerzy Adamiak (PAP)
adj/ piu/ ep/