Papież Franciszek: populistyczna fala w Europie sprawia, że zanika troska o ubogich

2024-08-24 16:23 aktualizacja: 2024-08-24, 21:55
Papież Franciszek. Fot. EPA/MIGUEL A. LOPES
Papież Franciszek. Fot. EPA/MIGUEL A. LOPES
Papież Franciszek wyraził w sobotę opinię, że „populistyczna fala" w Europie sprawia, iż zanikają niektóre ideały, w tym troska o ubogich. Podkreślił, że europejskie społeczeństwa muszą znaleźć sposób, by zredukować występującą w nich polaryzację.

W przesłaniu do uczestników Forum Europejskiego, odbywającego się w Austrii, papież podkreślił: "Przeżywamy obecnie w Europie kryzys, który jak każdy niesie ze sobą niebezpieczeństwa i szanse. To czas, w którym różne ruchy populistyczne cieszą się wielką popularnością".

Jak zaznaczył, przyczynami tego są głównie "czynniki ekonomiczne i polityczne".

"Widzimy zatem, że w Europie, w rezultacie tej populistycznej fali, niektóre ideały zniknęły, a pewne zasady, dotyczące zachowań wobec najsłabszych członków społeczeństwa, zostały zepchnięte na drugi plan" - ocenił Franciszek.

Papież, który pod koniec września odwiedzi Luksemburg i Belgię, zaznaczył: "Kiedy myślę o Europie, myślę przede wszystkim o kontynencie praw człowieka. Co więcej, ważne uniwersalne prawa człowieka to tutaj zostały rozwinięte".

"Te ideały i zasady, wśród których na specjalną uwagę zasługują te dotyczące godności ludzkiej i braterstwa, były zawsze połączone z Ewangelią" - przypomniał.

"Dzisiaj – dodał papież - kontekst kulturowy zmienił się, a Kościół wezwany jest to tego, by żyć w zsekularyzowanym społeczeństwie. To nie powinno ani dziwić, ani budzić strachu, bo wiemy dobrze, że Bóg także tam jest obecny".

Zwrócił uwagę na konieczność wniesienia przez chrześcijan "bogactwa katolickiej nauki społecznej".

"Również Unia Europejska od swojego założenia ma cechy uniwersalne i ważne jest to, by ich nie straciła. W tym sensie szczególnie ważny jest aspekt braterstwa" - stwierdził papież.

Jego zdaniem europejskie społeczeństwa muszą "znaleźć sposób, by zredukować polaryzację, jaka jest w ich wnętrzu i pozostać otwarte na świat, który je otacza".

Z Watykanu Sylwia Wysocka 

grg/