O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Papież przybył na plac Św. Piotra na zakończenie mszy w Niedzielę Palmową

Papież Franciszek, który powoli wraca w Watykanie do zdrowia po ciężkim zapaleniu płuc, przybył na plac Świętego Piotra na zakończenie mszy w Niedzielę Palmową. Na placu entuzjastycznie powitały go tysiące osób. "Dobrej Niedzieli Palmowej, dobrego Wielkiego Tygodnia" - powiedział Franciszek.

Papież Franciszek Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W chwili zakończenia mszy papież na wózku pojawił się przed bazyliką i przejechał wśród jej uczestników, pozdrawiając ich.

Przy niektórych zatrzymywał się, chwilę rozmawiał, podawał rękę i błogosławił dzieci. Pozdrawiał także kardynałów.

Na placu Świętego Piotra był dłużej niż przed tygodniem, gdy również przybył na zakończenie mszy.

W opublikowanym przez Watykan tekście rozważań na modlitwę Anioł Pański Franciszek napisał: "Wszyscy doświadczamy bólu – fizycznego lub moralnego – a wiara pomaga nam, by nie poddać się rozpaczy, nie zamknąć się w goryczy, ale stawiać mu czoła z poczuciem, że – podobnie jak Jezus – jesteśmy w opatrznościowych i miłosiernych ramionach Ojca".

Podziękował wszystkim za modlitwy w jego intencji. Zapewnił: "W tej chwili słabości fizycznej pomagają mi one odczuć jeszcze bardziej bliskość, współczucie i czułość Boga. Ja także modlę się za was i proszę was, abyście wraz ze mną powierzali Panu każdego cierpiącego, zwłaszcza tego, który jest dotknięty wojną, ubóstwem lub klęskami żywiołowymi".

Więcej

Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież w homilii na Niedzielę Palmową: tak wiele osób niesie krzyż Jezusa

Papież dodał, że modli się za ofiary katastrofy budowlanej w Santo Domingo na Dominikanie, gdzie w wyniku zawalenia się dachu dyskoteki zginęło ponad 220 osób.

Następnie nawiązał do drugiej rocznicy wybuchu konfliktu w Sudanie, w którym - jak przypomniał - "zginęły tysiące ludzi, a miliony rodzin zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów".

"Cierpienie dzieci, kobiet i bezbronnych osób woła do nieba, a nas wzywa do działania. Ponawiam mój apel do uwikłanych w ten konflikt, aby położyli kres przemocy i obrali drogę dialogu. Zwracam się również z apelem do wspólnoty międzynarodowej, by nie zabrakło niezbędnej pomocy dla tamtejszej ludności" - wezwał Franciszek.

Dodał: "Pamiętajmy również o Libanie, gdzie pięćdziesiąt lat temu rozpoczęła się tragiczna wojna domowa: z Bożą pomocą niech będzie mu dane żyć w pokoju i pomyślności".

"Niech wreszcie zapanuje pokój – na udręczonej Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Demokratycznej Republice Konga, Birmie, Sudanie Południowym. Niech Maryja, Matka Bolesna, wyjedna nam tę łaskę i pomoże nam przeżywać z wiarą Wielki Tydzień" - napisał papież.

Mszę w Niedzielę Palmową odprawił przed południem jako delegat papieża argentyński kardynał Leonardo Sandri.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/ ał/

Zobacz także

  • Samolot Wizz Air. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Wizz Air zwiększa liczbę lotów z Warszawy i Krakowa do Rzymu w najbliższy weekend

  • Papież Franciszek Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
    Specjalnie dla PAP

    Papież Franciszek bardzo cenił polskie kino. Wspominał scenę z filmu Wajdy

  • Szymon Hołownia. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Hołownia: chcę naśladować papieża Franciszka

  • Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w stolicy Włoch. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

    "Bezpieczeństwo trójwymiarowe". Tak Rzym przygotowuje się na zabezpieczenie 170 delegacji ze świata

Serwisy ogólnodostępne PAP