„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które potrwa do 29 października.
Mszę inauguracyjną na placu Świętego Piotra papież odprawił z nowymi kardynałami, których mianował w sobotę. Był wśród nich metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś.
W homilii papież podkreślił: „Jesteśmy na otwarciu Zgromadzenia Synodalnego. I nie potrzebujemy spojrzenia integralnego, na które składają się ludzkie strategie, kalkulacje polityczne czy bitwy ideologiczne. Nie jesteśmy tu po to, by prowadzić obrady parlamentarne czy opracowywać plan reform”.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) October 3, 2023
„Nie. Jesteśmy tutaj, aby podążać razem ze spojrzeniem Jezusa, który błogosławi Ojca i przyjmuje wszystkich utrudzonych i uciśnionych. Zacznijmy zatem od spojrzenia Jezusa, które jest spojrzeniem błogosławiącym i przyjmującym” – dodał.
Podkreślił: „Błogosławiące spojrzenie Pana zaprasza także i nas, abyśmy byli Kościołem, który z radosną duszą kontempluje Boże działanie i rozeznaje teraźniejszość; a który pośród wzburzonych fal naszych czasów nie traci ducha, nie szuka rozwiązań ideologicznych, nie zasłania się nabytymi przekonaniami, nie ustępuje przed wygodnymi rozwiązaniami, nie pozwala dyktować światu swojego programu”.
Franciszek wskazywał, że jest to duchowa mądrość Kościoła. Przytoczył słowa świętego Jana XXIII o tym, że Kościół nie może oddalać się od dziedzictwa prawdy przekazanego przez ojców, lecz musi „uwzględniać teraźniejszość, nowe warunki i formy życia nowoczesnego na świecie, które otwarły nowe drogi dla apostolstwa”.
„Błogosławiące spojrzenie Jezusa zaprasza nas, abyśmy byli Kościołem, który nie podejmuje dzisiejszych wyzwań i problemów w duchu podziałów i konfliktów, lecz przeciwnie, kieruje swój wzrok ku Bogu, który jest komunią i, z podziwem oraz pokorą, błogosławi Go i uwielbia, uznając za swojego jedynego Pana” – oświadczył papież.
Zapewniał: „Nie chcemy ziemskiej chwały, nie chcemy stawać się pięknymi w oczach świata, ale dotrzeć do niego z pociechą Ewangelii, aby lepiej świadczyć, i to wszystkim, o nieskończonej miłości Boga”.
Podstawowe zadanie synodu – mówił Franciszek – to „ponownie skierować nasze spojrzenie na Boga, aby być Kościołem, który spogląda na ludzkość z miłosierdziem”.
Papież podkreślał, że Kościół musi być zjednoczony i braterski, który słucha i rozmawia, błogosławi i dodaje otuchy, pomaga osobom szukającym Boga, porusza obojętnych, który inicjuje drogi, aby wprowadzić osoby w piękno wiary.
Jak zaznaczył, taki Kościół „nigdy nie jest surowy zewnętrznie”. Takiego Kościoła pragnie Jezus – dodał.
„Przyjmujące spojrzenie Jezusa zaprasza nas również do bycia Kościołem gościnnym. W złożonych czasach, takich jak nasze, pojawiają się nowe wyzwania kulturowe i duszpasterskie, które wymagają serdecznej i łagodnej postawy wewnętrznej, abyśmy mogli stawić im czoła bez lęku” – wskazywał Franciszek.
Taki Kościół powtarza wszystkim: „Przyjdźcie, wy, którzy utrudzeni i uciśnieni jesteście, przyjdźcie wy, którzy zagubiliście drogę lub czujecie się dalecy, przyjdźcie wy, którzy zamknęliście drzwi nadziei: Kościół jest dla was!”.
„Podążajmy razem: pokorni, żarliwi i radośni. Podążajmy śladami Św. Franciszka z Asyżu – świętego ubóstwem i pokojem – 'szaleńca Bożego'” – apelował Franciszek.
Przypomniał, że św. Franciszek z Asyżu, w czasach wielkich walk i podziałów między władzą doczesną a religijną, między Kościołem instytucjonalnym a nurtami heretyckimi, między chrześcijanami a wyznawcami innych religii, nie krytykował ani nie atakował nikogo, posługując się jedynie bronią Ewangelii; „pokorą i jednością, modlitwą i miłością”.
„Czyńmy to także i my” – wezwał papież.
Z Polski w synodzie udział biorą przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego abp Marek Jędraszewski oraz abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich w Episkopacie. Z nominacji papieskiej jest kardynał Ryś. Obecny jest również prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kardynał Konrad Krajewski. Wśród świeckich uczestników jest filozof, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego dr Aleksander Bańka.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)
kno/