O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Papież wyznaczył kalendarz prac nad reformami w Kościele do 2028 roku

Papież Franciszek, przebywający od ponad miesiąca w szpitalu, myśli o przyszłości Kościoła i postanowił opracować kalendarz procesu synodalnego do 2028 roku. Jego celem są dalsze reformy Kościoła, czyli kontynuacja działań, które są jednym z najważniejszych aspektów tego pontyfikatu.

Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/	VATICAN MEDIA
Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/ VATICAN MEDIA

Watykan opublikował w sobotę list sekretarza generalnego Synodu kardynała Mario Grecha, który ogłosił, że Franciszek 11 marca, a więc podczas pobytu w Poliklice Gemelli, zaaprobował definitywnie rozpoczęcie drogi realizacji postanowień zakończonego w zeszłym roku Synodu pod hasłem: "Ku Kościołowi synodalnemu. Komunia, uczestnictwo, misja". Opublikowany w październiku 2024 roku dokument końcowy synodu stanowi część nauczania papieża i wymaga przyjęcia przez lokalne Kościoły.

 Trzyletni etap

Wyznaczony obecnie nowy trzyletni etap, wyjaśnił kardynał z Malty i bliski współpracownik papieża w liście do biskupów i struktur Kościołów Wschodnich, wymaga zaangażowania wszystkich instytucji, takich jak Instytuty życia konsekrowanego, stowarzyszenia życia apostolskiego, organizacje świeckich i ruchy kościelne oraz wspólnoty.

Więcej

Bazylika św. Piotra w Watykanie Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Papież kontynuuje terapię i uczestniczy w rekolekcjach zdalnie

Droga ta ma zgodnie z decyzją papieża doprowadzić do organizacji Zgromadzenia eklezjalnego w 2028 roku w celu wzmocnienia owoców synodu bez konieczności zwoływania następnego.

Kardynał Grech zastrzegł, że etap wdrażania postanowień synodu nie powinien być prostym wprowadzaniem w życie "dyrektyw z góry", ale "procesem przyjmowania" dokumentu końcowego.

W dokumencie tym, przyjętym w głosowaniu, zapisano, że w Kościele potrzebne są "uzdrowienie, pojednanie i odbudowa zaufania" w związku z wieloma skandalami wokół różnych nadużyć. Zwrócono uwagę, że Kościół musi uznać swoje błędy i prosić o przebaczenie.

"Podążanie tą drogą jest aktem sprawiedliwości i zadaniem misyjnym ludu Bożego w naszym świecie, i darem" - głosi dokument synodu.

Zaznaczono w nim też, że "kryzys nadużyć w swoich różnych i tragicznych przejawach doprowadził do niewypowiedzianych i często trwałych cierpień ofiar i ich społeczności". "Kościół musi słuchać ze szczególną uwagą i wrażliwością głosu ofiar nadużyć seksualnych, duchowych, ekonomicznych, instytucjonalnych, władzy i sumienia ze strony członków duchowieństwa i osób pełniących funkcje kościelne" - podkreślono.

"Słuchanie jest elementem fundamentalnym w drodze ku wyzdrowieniu, skrusze, sprawiedliwości i pojednaniu" - to kolejna konkluzja obrad.

Kościół "musi uznać swoje zaniedbania"

Kościół "musi uznać swoje zaniedbania, prosić pokornie o przebaczenie, otoczyć opieką ofiary, wyposażyć się w narzędzia prewencji i podjąć wysiłek, by odbudować wzajemną ufność w Panu" - uznano.

W tekście zwraca się uwagę na to, że "Kościół jest wezwany do tego, by być ubogi, z ubogimi, którzy często stanowią większość wiernych, i by ich słuchać". Jest też postulat "odnowy duchowej i reformy strukturalnej, by uczynić Kościół bardziej partycypacyjnym i misyjnym".

Jeden z punktów brzmi następująco: "Dajemy świadectwo Ewangelii, kiedy staramy się przeżywać relacje, szanujące godność i wzajemność między mężczyznami i kobietami. Powtarzające się wyrazy bólu i cierpienia ze strony kobiet z każdego regionu i kontynentu, zarówno świeckich, jak i konsekrowanych, ukazują, jak często nie jesteśmy w stanie tego zrobić".

Jednocześnie trwają prace dziesięciu grup roboczych nad wybranymi tematami dotyczącymi przyszłości Kościoła. Jednym z nich jest rola kobiet, która wywołuje podziały w hierarchii.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/gn/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANSA/RICCARDO ANTIMIANI / POOL

    Watykan ogłosił program uroczystości Wielkiego Tygodnia. Kto będzie im przewodniczył?

  • Zakonnica zbiera datki na tacę, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Leszek Szymański

    Szef KPRM o Funduszu Kościelnym: w obecnym kształcie jest nie do utrzymania

  • Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Fot. PAP/Rafał Guz

    Dziemianowicz-Bąk: proponujemy, by składki na ubezpieczenia społeczne opłacali po równo duchowni i kościół

  • Arcybiskup Tadeusz Wojda. Fot. PAP/Adam Warżawa

    "Jest wola biskupów, by dokonać oczyszczenia Kościoła". Abp Wojda o komisji ds. nadużyć seksualnych

Serwisy ogólnodostępne PAP