Para prezydencka życzy udanego świętowania uczestnikom tegorocznych orszaków Trzech Króli

2024-01-06 13:35 aktualizacja: 2024-01-06, 14:42
Para Prezydencka, fot. https://www.prezydent.pl/
Para Prezydencka, fot. https://www.prezydent.pl/
Od kilkunastu lat obchodzimy Święto Trzech Króli podejmując w nowy sposób starą jasełkową tradycję - podkreślili w sobotę prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Uczestnikom tegorocznych orszaków Trzech Króli życzyli udanego świętowania.

W sobotę w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana także Epifanią lub świętem Trzech Króli. W wielu miastach uroczystość świętowana jest w formie orszaku trzech królów – barwnego pochodu, w czasie którego przedstawiane są sceny biblijne. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009.

W tym roku orszaki zorganizowano w 800 miastach w kraju i kilku za granicą.

Para prezydencka złożyła życzenia udanego świętowania wszystkim uczestnikom tegorocznych orszaków. We wspólnym nagraniu prezydent z małżonką podkreślili, że ponad dwa tysiące lat temu w drodze do betlejemskiej groty spotkały się osoby, których życiowe ścieżki wcześniej się nie przecinały - byli to pasterze z okolicznych wzgórz, ale też Trzej Królowie ze swoimi orszakami.

"Podobnie dzieje się dzisiaj, gdy spotykamy się w naszych miejscowościach, uczestnicząc w barwnych korowodach. Od kilkunastu lat obchodzimy Święto Trzech Króli, podejmując w nowy sposób starą jasełkową tradycję" - wskazała para prezydencka.

"W tym roku Orszaki odbywają się w całej Polsce i w wielu miejscach za granicą – w Niemczech, Wielkiej Brytanii, a także w niektórych miejscowościach Ameryki Południowej i Północnej oraz Afryki. Tysiące ludzi przy śpiewie kolęd wyruszy za światłem gwiazdy, by zanieść w świat Dobrą Nowinę o jedności i pokoju. Niech radość wspólnego kolędowania trwa przez cały 2024 rok" - zaznaczyła para prezydencka.

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się tam król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).(PAP)

nl/