Parlament Europejski chce bardziej rygorystycznego egzekwowania sankcji UE wobec Rosji

2023-11-09 15:50 aktualizacja: 2023-11-10, 10:09
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. PAP/ Radek Pietruszka
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. PAP/ Radek Pietruszka
W przyjętej dzisiaj rezolucji posłowie do Parlamentu Europejskiego wyrazili zaniepokojenie istnieniem luk w systemie sankcji UE wobec Rosji, co podważa wysiłki "na rzecz strategicznego osłabienia rosyjskiej bazy gospodarczej i przemysłowej".

W rezolucji eurodeputowani wskazali, że Rosja znalazła sposoby na obchodzenie niektórych ograniczeń, takich jak np. pułap cenowy na ropę naftową. Zwrócili również uwagę na gwałtowny wzrost importu do UE produktów naftowych wytwarzanych z rosyjskiej ropy z takich krajów jak Indie. Podkreślili wreszcie, że krytyczne technologie zachodnie nadal przedostają się do Rosji przez takie kraje jak Chiny, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Kirgistan i Serbia.

W tekście rezolucji odnotowano, że Unia Europejska w dalszym ciągu pozostaje jednym z największych klientów Rosji w zakresie paliw kopalnych ze względu na utrzymujący się import gazu rurociągami i LNG, a także różne wyjątki od zakazu importu ropy naftowej i produktów naftowych.

Europosłowie wezwali w związku z tym Unię "do wzmocnienia i scentralizowania nadzoru na szczeblu UE nad wdrażaniem sankcji oraz do opracowania mechanizmu zapobiegania obchodzeniu sankcji i monitorowania ich". Zaapelowali o wzmocnienie koordynacji w egzekwowaniu istniejących sankcji na rosyjską ropę oraz do zamknięcia unijnego rynku dla paliw kopalnych pochodzenia rosyjskiego, a także do nałożenia sankcji na wszystkie główne rosyjskie koncerny naftowe, Gazprombank, ich spółki zależne, zarządy i kierownictwo.

Jak podkreślili autorzy rezolucji, UE powinna współpracować z grupą G7 w celu "znacznego obniżenia pułapu cenowego na rosyjską ropę i produkty naftowe, nałożenia całkowitego zakazu importu rosyjskiego LNG i LPG, a także importu paliw i innych produktów naftowych z krajów trzecich, jeśli produkty te zostały wyprodukowane na bazie rosyjskiej ropy".

Parlament chce także, aby UE zakazała transportu rosyjskiej ropy i LNG przez terytorium UE oraz wprowadziła limity cenowe i wolumenowe na import nawozów rosyjskich i białoruskich do UE.

Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską i państwa członkowskie do wprowadzenia całkowitego zakazu obrotu i szlifowania diamentów pochodzenia rosyjskiego lub reeksportowanych przez Rosję do UE. UE powinna także, ich zdaniem, zbadać możliwości prawne umożliwiające konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i wykorzystanie ich do odbudowy Ukrainy.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

jc/