O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Paszyk: państwo nie może traktować przedsiębiorców jak potencjalnych oszustów

Projekt ustawy deregulacyjnej zawierający 47 ułatwień to pierwszy krok do "przywrócenia energii" polskim przedsiębiorcom; państwo nie może traktować ich jak potencjalnych oszustów - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (PSL-TD).

Podczas środowego posiedzenia plenarnego Sejmu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Projekt zawierający 47 ułatwień przewiduje m.in. skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni, wprowadzenie obowiązku doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy informacji i dokumentów oraz dopuszczenie możliwości wniesienia sprzeciwu wobec czynności kontrolnych.

Projekt napisany wraz z przedsiębiorcami

Paszyk powiedział, że liczy na szybkie prace nad projektem, którym zajmie się sejmowa komisja powołana specjalnie do spraw deregulacji. Podkreślił, że z parlamentu musi pójść jasny sygnał, że po latach "zwątpienia przedsiębiorców w państwo polskie" następuje normalizowanie relacji i przywrócenie zaufania.

Nie może być u przedsiębiorców poczucia, że państwo podejrzewa każdego, kto prowadzi własną działalność. Że każdego, kto żyje z pracy własnych rąk, traktuje podejrzliwie jako potencjalnego oszusta. Z tym trzeba skończyć

mówił

Szef MRiT zaznaczył, że projekt ustawy został napisany wraz z przedsiębiorcami i jest efektem kilkumiesięcznej pracy. Wyjaśnił, że do tej pory "największą zmorą" przedsiębiorców były zbyt długie, uciążliwe i kosztowne kontrole organów podatkowych. Poważnymi ułatwieniami dla małych i średnich przedsiębiorców ma być, jego zdaniem, "odejście od papierologii". Minister wskazał na możliwość zawarcia umowy leasingu przez internet czy cyfryzacji postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą.

 

 

To 47 propozycji, będących pierwszym krokiem na drodze do tego, aby "przywrócić energię" polskim przedsiębiorcom. 

powiedział

Wiarę w to, że można się rozwijać, ułatwić poruszanie się w niełatwej globalnej konkurencji, w zderzeniu konkurentami z całego świata (...) Wszyscy dzisiaj życzymy sobie bezpieczeństwa, a nie będzie go bez silnej gospodarki

dodał

Projektem ustawy zajmie się teraz komisja do spraw deregulacji, która pierwszy raz spotyka się w piątek.

Adrian Kowarzyk (PAP)

amk/ mmu/ amac/ pap/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Socjolog: wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami

  • Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXEI DANICHEV

    Analityk OSW: Rosji nie zależy na pokoju, rozmowy z USA to tylko gra na czas

  • Gen. Waldemar Skrzypczak Fot. PAP/Rafał Guz

    Gen. Skrzypczak: Trump przegrał z Putinem pierwszą rundę negocjacji

  • Marek Woch Fot. PAP/Albert Zawada

    Kandydat na prezydenta Marek Woch za utworzeniem Polskiej Gwardii Narodowej pod nadzorem głowy państwa

Serwisy ogólnodostępne PAP