Paszyk: wróci rotacyjne przewodnictwo w komisji ds. służb specjalnych [STUDIO PAP]

2023-11-21 09:41 aktualizacja: 2023-11-21, 17:05
Krzysztof Paszyk Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Krzysztof Paszyk Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Po ośmiu latach wracamy z rotacyjnym przewodnictwem w sejmowej komisji ds. służb specjalnych; PiS odszedł od tego obyczaju - mówił we wtorek w Studiu PAP szef klubu PSL Krzysztof Paszyk. Dodał, że zmiana przewodniczącego komisji ma odbywać się co pół roku.

Krzysztof Paszyk pytany we wtorek w Studiu PAP o podział przewodnictwa w komisjach sejmowych pomiędzy klubami i kołami oraz ich reprezentacją powiedział, że celem jest udział wszystkich klubów i kół w komisjach. "Będziemy chcieli, żeby wszystkie kluby były usatysfakcjonowane" - dodał.

"Zwracam uwagę, że po ośmiu latach wracamy z rotacyjnym przewodnictwem w komisji do spraw służb specjalnych, bo tu PiS odszedł od tego obyczaju. Wiele lat przewodnictwo było rotacyjnie i także opozycja kierowała tą komisją" - podkreślił.

Szef klubu PSL-Trzecia Droga zaznaczył, że to powrót do dobrego zwyczaju według którego każdy klub ma swojego przedstawiciela w tej komisji, co gwarantuje transparentność. Dopytywany wyjaśnił, że przewodniczący komisji miały zmieniać się co pół roku "tak jak to miało miejsce przez wiele kadencji".

Pytany o to, czy przewiduje, że również przedstawiciel PiS będzie mógł przez 6 miesięcy sprawować przewodnictwo nad komisją odpowiedział: "Oczywiście".

"Tam jest również przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, zresztą od wielu kadencji zasiada w niej poseł Waldemar Andzel. Jest całkiem prawdopodobne, że też z biegiem czasu będzie rozszerzenie komisji i wówczas też PiS, co wynika z parytetu, będzie miało okazję poszerzyć ten skład o drugiego przedstawiciela" - powiedział.

Paszyk podkreślił, że dla PSL ważne jest, aby przy obsadzaniu sejmowych komisji "zagwarantować udział i reprezentacje Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy jako tego ugrupowania, które ma mniejszość na sali sejmowej".

W IX kadencji Sejmu przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych był poseł PiS Waldemar Andzel, a jego zastępcą Jarosław Krajewski, również poseł PiS. Prace komisji dotyczą opiniowania projektów ustaw, rozporządzeń i innych aktów dotyczących m.in. działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Agencji Wywiadu (AW), Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służby Wywiadu Wojskowego (SWW). Posiedzenia komisji najczęściej są niejawne. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

kno/