O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Paweł Zalewski: jeśli kraje UE będą wydawać 5 proc. PKB na obronność, będziemy autonomiczni

Jeśli każde państwo Unii Europejskiej będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność, będziemy całkowicie autonomiczni – powiedział w poniedziałek podczas debaty w komisji bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego (SEDE) wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski.

Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Wiceszef MON przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w dziedzinie obronności.

"Chcemy przekonać państwa członkowskie do zwiększenia wydatków na obronę, ponieważ mamy do czynienia z zagrożeniem, z którym musimy się zmierzyć. To odpowiedzialność za naszych współobywateli, tak aby bronić naszego stylu życia, bronić praw naszych obywateli” – powiedział uzasadniając potrzebę zwiększania wydatków.

Więcej

Wojsko Polskie (zdjęcie ilustrujące). Fot. PAP/Leszek Szymański

Polska już teraz wydaje najwięcej na obronę pod względem PKB wśród krajów NATO

Zalewski tłumaczył też, dlaczego Polska nie kupuje sprzętu wojskowego tylko w UE, ale także poza Wspólnotą.

"To powinno zaszokować każdego z nas. Możliwości europejskiego przemysłu obronnego są bardzo, bardzo ograniczone. (…) Musieliśmy jak najszybciej uzupełnić luki w naszych zasobach, a nie mogliśmy tego zrobić w Europie. To pokazuje, jakie są nasze wyzwania, gdzie jesteśmy" – powiedział zwracając się do europosłów.

Podkreślił, że przemysł europejski nie był absolutnie gotowy, aby odpowiedzieć na polskie potrzeby. Jego zdaniem to pokazuje, jak ważne jest "szybkie, wystarczające i właściwe inwestowanie w europejski przemysł obronny".

Zalewski poinformował też, że Polska uważa, iż wszelkie dyskusje na temat potencjalnego zawieszenia broni na Ukrainie powinny odbywać się przede wszystkim między tymi, którzy się bronią, Ukraińcami, a tymi, którzy atakują, czyli Rosjanami.

"Nic nie powinno być robione bez udziału Ukraińców. Żadne decyzje nie powinny być podejmowane bez udziału Ukraińców i wierzymy również, że jest w tym rola dla UE" – powiedział.

Zalewski na spotkaniu omówił też trzy priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze obronności: wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy, rozbudowa europejskiej autonomii obronnej poprzez rozwój przemysłu zbrojeniowego i pogłębienie relacji transatlantyckich.

Wiceszef MON podkreślił też znaczenie współpracy UE z NATO w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i zdolności obronnych UE, aby sprostać zagrożeniom.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/ js/gn/

Serwisy ogólnodostępne PAP