Jeden z punktów medycznych, który uzyska wsparcie polskiej strony, znajduje się we wsi Naddniprianske, 16 km od centrum Chersonia. Przed rozpoczęciem ofensywy wojsk rosyjskich na Ukrainę w lutym 2022 r. mieszkało tutaj 1100 osób. W związku z codziennymi atakami zostało tu zaledwie 500 mieszkańców, w tym 18 dzieci.
Ambulatorium znajduje się na parterze czteropiętrowego bloku. W większości okien w tym budynku, w tym w recepcji, nie ma szyb. Zamiast nich wstawiono płyty wiórowe. Do tego bardzo skromnie wyposażonego punktu medycznego przychodzą przede wszystkim osoby starsze - stwierdziła Oksana, pielęgniarka. Jak wyliczyła „pacjenci przychodzą do ambulatorium po kroplówkę, zastrzyki, wykonać ekg lub wziąć udział w zajęciach rehabilitacyjnych”.
„Tu jest spokojnie, ale wczoraj i przedwczoraj było słychać jak nad nami latały shahedy (drony bojowe - PAP) i strzelały” - opowiedziała o swojej codzienności w rozmowie z PAP felczerka Ołena. Służy ona doraźną pomocą medyczną dla ponad 500 mieszkańców, w tym 65 dzieci, w punkcie medycznym we wsi Soniaczne.
Zapytana, jak często odwiedza tą miejscowość lekarz, oznajmiła, że co drugi tydzień przyjeżdża internista z organizacji Lekarze bez Granic. „Specjalistów u nas nie ma. Stomatolog bywa raz w roku. Przez ostatnie trzy lata dwukrotnie odwiedził nas ginekolog i raz kardiolog” - wymieniła Ołena. Dodała, że jeśli pacjent chce dotrzeć do specjalisty musi pojechać do Chersonia, oddalonego od wsi ok. 30 km. Raz dziennie w jego kierunku odjeżdża bus.
Dzięki wsparciu fundacji PCPM w ambulatorium w Soniaczne wybudowana zostanie łazienka i dostarczona bieżąca woda. Położony zostanie także nowy dach, a także wykonana będzie termomodernizacja całego budynku.
Polska fundacja planuje również remonty w ambulatoriach we wsiach Inżenerne i Petriwka. W tej ostatniej wymienione zostaną w najbliższych miesiącach okna, drzwi, a także położona będzie nowa podłoga. Opieką medyczną tutaj objętych zostało 230 pacjentów, w tym 39 dzieci.
Tuż obok budynku lokalne władze postawiły mobilny kontener z profesjonalnym wyposażeniem do badań specjalistycznych. „Nie ma lekarza, który mógłby skorzystać z tego sprzętu” - stwierdziła pracująca w Petriwce pielęgniarka. Jak wyznała, od lat nie przyjeżdża tutaj np. okulista, gdyż w całym Chersoniu jest obecnie jeden lekarz tej specjalizacji, który ma 70 lat.
Remont ambulatoriów, realizowany przez PCPM ze wsparciem polskiego MSZ, zakłada pomoc w wysokości 350 tys. zł. Prace budowlane zakończą się w grudniu 2024 r. W przyszłym roku planowany jest zakup i dostarczenie niezbędnego sprzętu medycznego oraz wyposażenia do tych obiektów. Cały projekt PCPM, współfinansowany przez polskie ministerstwo, obejmuj działania w obwodzie chersońskim i charkowskim, o wartości 5 mln zł.
Z Chersonia Marta Zabłocka
grg/