Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) w kwietniu spadł o 0,8 pkt., do poziomu 100,3 pkt., ale nadal pozostaje powyżej poziomu neutralnego (100,0 pkt.), co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców. Obecny MIK jest o 6,0 pkt. wyższy niż ubiegłoroczny odczyt kwietniowy (94,3 pkt.), który odzwierciedlał przewagę nastrojów negatywnych. Jest również wyższy o 6,1 pkt. od najniższej indeksu w 2023 r., odnotowanej w czerwcu (94,2 pkt.), i o 3,8 pkt. niższy od najwyższej wartości w 2023 r., z listopada (104,1 pkt.).
"Nastroje przedsiębiorców utrzymują się od początku roku na stabilnym poziomie wskazującym na lekką przewagę podmiotów o pozytywnym nastawieniu. Jednocześnie zmniejsza się przewaga firm oczekujących poprawy swojej sytuacji nad spodziewającymi się jej pogorszenia" - przekazała dr Anna Szymańska z PIE, cytowana w informacji instytutu.
Jak zauważyła ekspertka, w niektórych branżach (usługi, handel) więcej firm dostrzega wzrost liczby nowych zamówień niż ich spadek. W połączeniu z dobrą płynnością finansową sprawia to, że przedsiębiorstwa nie muszą zwalniać pracowników lub drastycznie obniżać wynagrodzeń. Część firm planuje nawet podwyżki płac, choć jest ich znacznie mniej niż w poprzednich miesiącach roku.
"Szczególnie wyraźną poprawę nastrojów widać w firmach produkcyjnych, co potwierdzają również rosnące odczyty PMI. Przedstawiciele tej branży rzadziej niż w poprzednich miesiącach narzekają na trudności spowodowane rosnącymi cenami energii, a wzrost wartości sprzedaży przełożył się też na lepszą płynność finansową" - wskazała Szymańska.
Znaczny udział firm, które odnotowały spadek liczby nowych zamówień sprawia jednak, że pracodawcy częściej zmuszeni są do planowania zwolnień - podano. W kolejnych miesiącach można spodziewać się pogorszenia sytuacji wśród części przedsiębiorstw działających na rynku międzynarodowym w związku ze słabszą koniunkturą w Europie Zachodniej, szczególnie w Niemczech - wynika z danych przedstawionych przez PIE.
Malejąca inflacja i utrzymująca się poprawa nastrojów konsumenckich mogą sprzyjać poprawie sytuacji w firmach. Jednocześnie zapotrzebowanie na pracowników, zarówno niewykwalifikowanych, jak i wykwalifikowanych, od początku roku jest niskie.
"W kolejnych miesiącach, w związku ze wzrostem aktywności branży budowlanej i turystycznej, firmy mogą zwiększać poziom zatrudnienia. Według danych MIK, najczęściej plany wzrostu zatrudnienia mają firmy budowlane, najrzadziej – produkcyjne. Prawdopodobnie w kolejnych miesiącach w przedsiębiorstwach będzie dominował ostrożny optymizm, choć nastroje firm mogą być nadal dość zróżnicowane branżowo" - dodała ekspertka.
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) służy do badania nastrojów gospodarczych przedsiębiorstw w Polsce; powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Obliczany jest na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw, w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału od 0 do 200, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. (PAP)
sma/