Pierwsza kolejka ekstraklasy. Legia zwycięska w meczu z Zagłębiem Lubin

2024-07-20 22:28 aktualizacja: 2024-07-21, 10:17
Kibice Legii Warszawa po zwycięskim meczu 1. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy z Zagłębiem Lubin, fot. PAP/Leszek Szymański
Legia Warszawa rozpoczęła walkę o mistrzostwo Polski od zwycięstwa u siebie nad Zagłębiem Lubin 2:0. W sobotę w 1. kolejce piłkarskiej ekstraklasy zwycięstwa odniosły też ekipy Pogoni Szczecin i Radomiaka Radom, a w piątek - broniącej tytułu Jagiellonii Białystok.

Legia tradycyjnie uchodzi za jednego z najpoważniejszych kandydatów do mistrzostwa, ale w sobotę na inaugurację długo nie potrafiła sforsować defensywy lubinian, mimo że kontrolowała przebieg spotkania, a zadanie jeszcze bardziej ułatwiła jej czerwona kartka dla środkowego obrońcy Zagłębia Michała Nalepy w 52. minucie.

Skuteczności brakowało do 86. minuty spotkania, kiedy strzał z dystansu oddał Rafał Augustyniak, a zasłonięty bośniacki bramkarz Jasmin Buric nie zdążył skutecznie interweniować. W doliczonym czasie wynik ustalił Brazylijczyk Luquinhas (90+3.), który wrócił do Warszawy po dwóch latach spędzonych na półkuli zachodniej: najpierw w New York Red Bulls, a później w Fortalezie w ojczyźnie.

Pogoń nie dała szans Koronie Kielce, pokonując ją w Szczecinie 3:0. Dwie bramki zdobył Grek Efthymis Koulouris (35. i 48. z rzutu karnego), a dzieła zniszczenia dopełnił debiutant Kacper Łukasiak (84.).

"Pogoń była po prostu lepsza, pokazała klasę. Na początek ligi spotkał nas zimny prysznic i wiemy, że dużo pracy przed nami" - przyznał szkoleniowiec pokonanych Kamil Kuzera.

W Katowicach w pierwszym od prawie dwóch dekad meczu GKS w ekstraklasie śląski beniaminek przegrał z Radomiakiem Radom 1:2. Goście wyszli na prowadzenie po trafieniach Portugalczyka Leonardo Rochy (24. i 37.), a stratę zmniejszył Mateusz Marzec.

W piątek udanie pierwszą kolejkę rozpoczęła broniąca tytułu Jagiellonia Białystok. Bramki Portugalczyka Nene (78.) i Francuza Lamine Diaby'ego-Fadigi (90+8.) dały mistrzowi Polski zwycięstwo przed własną publicznością nad Puszczą Niepołomice 2:0.

"To bardzo ważne, by rozpocząć sezon od wygranej, w dodatku w spotkaniu u siebie" - skomentował trener Adrian Siemieniec.

Teraz jego zespół przygotowuje się do wtorkowego meczu 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów, w której rywalem będzie litewski FK Paneveżys. Pierwsze spotkanie Jagiellonia rozegra na wyjeździe, rewanż odbędzie się 31 lipca w Białymstoku.

Od remisu rozpoczął z kolei wicemistrz Śląsk Wrocław. Od 12. minuty spotkania u siebie z beniaminkiem Lechią Gdańsk przegrywał 0:1 po golu zdobytym z kilkudziesięciu metrów przez Tomasza Neugebauera, ale w jednej z ostatnich akcji meczu do wyrównania zdołał doprowadzić Tomasso Guercio (90+2.).

"Muszę pochwalić mój zespół za dążenie do końca do odwrócenia wyniku meczu. Teraz regeneracja, później dobry trening, kolejny dobry trening i we wtorek wylot do Rygi na mecz w Lidze Konferencji" - powiedział trener gospodarzy Jacek Magiera.

W 2. rundzie LK Śląsk powalczy z FC Ryga - w środę na wyjeździe, a 1 sierpnia u siebie.

Na niedzielę planowane są mecze Cracovii z Piastem Gliwice, Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze oraz beniaminka Motoru Lublin z Rakowem Częstochowa. Na zakończenie 1. kolejki w poniedziałek Stal Mielec zmierzy się z Widzewem Łódź.

Do końca roku piłkarze ekstraklasy rozegrają 18 kolejek - 17 z rundy jesiennej i jedną "wiosenną". Po zimowej przerwie wznowią rozgrywki 1-2 lutego, a sezon zakończą 24-25 maja.(PAP)