Jak mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Radiu Szczecin, nowa instytucja będzie dbać o dziedzictwo Solidarności. "To co się stało w roku 1980, powstanie tego wielkiego ruchu społecznego, ruchu protestu, ruchu niezgody na komunizm było absolutnie fenomenem w skali światowej" – przekazał Gliński.
Jak podkreślił "bardzo źle się stało, że po 1989 roku nie wykorzystaliśmy do końca tej szansy opowiadania światu o tym fenomenie Solidarności, a zwłaszcza tutaj w Szczecinie. Tutaj były porozumienia pomiędzy władza komunistyczną a robotnikami, pracownikami podpisane jako pierwsze 30 sierpnia 1980 roku. Nie zbudowano instytucji, która by niosła tę pamięć o polskiej Solidarności".
30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim. Dokument, który przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego, w pierwszym punkcie mówił o powołaniu samorządnych związków zawodowych.
W tym miejscu będzie działać nowa, państwowa instytucja kultury pod nazwą Centrum Solidarności Stocznia. Na jej dyrektora został powołany historyk szczecińskiego IPN dr hab. Sebastian Ligarski.
W rozmowie z dziennikarzem Radia Szczecin Piotr Gliński przekazał też, że "7 tysięcy 645 inwestycji w kulturze i dziedzictwie narodowym udało nam się zrealizować ze środków ministerstwa w ciągu niespełna ośmiu lat".
Jako przykład wymienił remont Kolegiaty pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie. Jest ona jedną z najstarszych i największych gotyckich świątyń Pomorza Zachodniego.(PAP)
kgr/