Piotr Gliński: okupowanie Strefy Gazy przez Izrael jest nieuniknione [STUDIO PAP]

2023-10-10 14:59 aktualizacja: 2023-10-31, 16:52
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/Albert Zawada
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/Albert Zawada
Konsekwencją ataku Hamasu na Izrael będzie najprawdopodobniej okupacja przez Izrael Strefy Gazy - powiedział PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zaznaczył, że współczesny świat to arena zażartej rywalizacji narodów, a najlepszym przygotowaniem na najgorsze jest budowanie własnej siły, żeby odstraszać agresorów.

"Atak Hamasu na Izrael był dla wszystkich olbrzymim zaskoczeniem. Na pewno to jest robota Władimira Putin i paru innych złych ludzi na świecie" - ocenił w Studio PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Powiedział, że "konsekwencją tego będzie, najprawdopodobniej okupacja przez Izrael Strefy Gazy". "To jest zdaje się nieuniknione" - stwierdził.

Przyznał, że sytuacja jest tragiczna, niezrozumiała i przerażająca. "Znowu mamy kolejne ognisko zapalne na świecie" - powiedział Gliński.

Zwrócił uwagę, że "jeżeli nawet Izrael, który był uważany za państwo niesamowicie przywiązujące wagę do swojego bezpieczeństwa, dał się tak zaskoczyć i poniósł tak straszne straty, to tym bardziej musimy dmuchać na zimne i tym bardziej pamiętać, że nasza niepodległość, nasza suwerenność nie jest dana raz na zawsze".

"Musimy wiedzieć, że współczesny świat to jest arena potwornej, zażartej rywalizacji narodów, walki na śmierć i życie" - powiedział szef MKiDN podkreślając, że "musimy więc przygotowywać się na najgorsze". Dodał, że "najlepszym przygotowaniem na najgorsze jest budowanie naszej własnej siły, żeby odstraszać agresorów".

"Niemcy i ta słabiutka, głupiutka Europa popełniająca błędy polityczne nakarmiła Putina pieniędzmi za gaz. (...) Kompletnie nieodpowiedzialna polityka dotycząca także emigrantów, to są rzeczy niebywałe. Musimy, zatem stawiać na tych, którzy są odpowiedzialni, którzy zapewnią Polsce bezpieczeństwo" - wskazał minister.

Ocenił, że obecnie "Polska jest najbezpieczniejszym państwem w Europie". "Podejmujemy odpowiedzialne decyzje dotyczące nie tylko obrony polskich granic, ale także rozbudowy polskiej armii i mocny sojuszy ze Stanami Zjednoczony" - wskazał Gliński. 

Odbudowa Pałacu Saskiego. P. Gliński: wszystko przebiega zgodnie z planem

Prof. Piotr Gliński we wtorek w Studiu PAP pytany był także o to, jak postępują prace zmierzające do odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie zapewnił, że "wszystko przebiega zgodnie z planem".

"W tym tygodniu będzie ogłoszony wynik konkursu architektonicznego (...). Jest przedstawionych pięć bardzo ciekawych propozycji, sam nie wiem w tej chwili na którą z nich zdecyduje się sąd konkursowy, zobaczymy. Za kilka dni będzie to ogłoszone" - poinformował.

Dopytany o to, czy wynik konkursu zostanie przedstawiony w tym tygodniu, Gliński odpowiedział twierdząco. "To będzie czwartek albo piątek" - stwierdził.

W marcu br. ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Organizatorem konkursu jest spółka Pałac Saski, a bezpośrednim operatorem Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Odbudowa Pałacu Saskiego stanowi realizację deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 r., która zakończyła wieloletnią debatę publiczną nad potrzebą odbudowy historycznych gmachów przy pl. Piłsudskiego. Budowle mają stać się dopełnieniem odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej stolicy, a w konsekwencji być symbolem umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej.

Obiekty, powstałe w wyniku realizacji inwestycji, zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz innych podmiotów, prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społeczną. Odbudowa zachodniej pierzei placu Piłsudskiego przywróci blask jednego z centralnych miejsc Warszawy.

Operatorem konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Saskiego jest Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Historia stowarzyszenia sięga XIX wieku, kiedy to budowniczy i inżynierowie założyli Krakowskie Towarzystwo Techniczne, a architekci połączyli siły w Towarzystwie Popierania Handlu i Przemysłu. W 1926 r. w Warszawie założono Stowarzyszenie Architektów Polskich (później Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, stąd skrót "SARP"), którego statutowymi celami stały się m.in. dbałość o wysoką jakość architektury, przestrzeni i środowiska oraz rozwój twórczości architektonicznej.

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic planowane jest w 2030 r. (PAP)

Autorzy: Magdalena Gronek, Adrian Kowarzyk

mmi/