Piotr Müller o komisji ds. rosyjskich wpływów: formalnie zacznie prace przed wyborami, ale efekty za kilka miesięcy

2023-09-05 08:24 aktualizacja: 2023-09-05, 12:03
Piotr Müller. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Piotr Müller. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Komisja ds. zbadania rosyjskich wpływów zacznie prace w sensie formalnym pewnie przed wyborami, ale rezultatów jej działań będziemy mogli się spodziewać dopiero co najmniej za kilka miesięcy - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany, czy komisja ds. rosyjskich wpływów zacznie prace jeszcze przed wyborami.

"Pewnie w sensie formalnym tak, natomiast rezultatów działań komisji będziemy pewnie mogli się spodziewać dopiero za kilka miesięcy co najmniej, kiedy komisja zbierze odpowiednie materiały, dokona ich analizy" - powiedział rzecznik rządu.

Zaznaczył, że od momentu powołania komisja działa samodzielnie i "sama jest władna w zakresie podejmowania decyzji, co do wzywania ktokolwiek, zbierania materiałów".

30 sierpnia, na ostatnim posiedzeniu zaplanowanym w tej kadencji, Sejm powołał 9 członków komisji ds. wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Wszyscy zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów i nie wzięła udziału w głosowaniu.

Na członków komisji zostali powołani: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski.

31 maja br. weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007 – 2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 2 czerwca Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Uchwalono ją 16 czerwca, a 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu do tej noweli. Prezydent podpisał nowelizację 31 lipca. W sierpniu weszła ona w życie. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

jc/