O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

PKW odmówiła rejestracji dwóch kandydatów. Dane zmarłych na listach poparcia

Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrowania Dawida Jackiewicza i Wiesława Lewickiego jako kandydatów na prezydenta. Wśród nieprawidłowo złożonych podpisów PKW doszukała się podpisów złożonych obok danych osób zmarłych. Do tej pory PKW zarejestrowała 12 kandydatów.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak Fot. PAP/Rafał Guz
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak Fot. PAP/Rafał Guz

Do 4 kwietnia do godz. 16 można było zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na urząd prezydenta. Do PKW trafiło 17 zgłoszeń. W dwóch przypadkach Komisja odmówiła rejestracji kandydatów. Dotyczy to zgłoszeń: Dawida Jackiewicza (byłego posła PiS, w latach 2015-16 ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło) oraz Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj).

Więcej

Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Piotr Polak/Albert Zawada

Pięć telewizji zainteresowanych transmisją debaty Trzaskowski-Nawrocki

Według podjętych w środę uchwał PKW, obaj kandydaci nie złożyli w terminie wymaganych 100 tysięcy podpisów poparcia. Jak czytamy, wśród ok 148 tys. podpisów zebranych pod kandydaturą Jackiewicza, 66 tys. z nich nie było złożonych prawidłowo. Przy zgłoszeniu Lewickiego nieprawidłowości zawierało ok. 46 tys. popisów ze 141 tys. złożonych do PKW. Ponadto Komisja zauważa, że pod obiema kandydaturami znajdowały się podpisy złożone obok danych osób zmarłych. W przypadku Jackiewicza, PKW doszukała się 2 881 takich podpisów, a Lewickiego - 5 805.

Kandydaci na prezydenta. Stanowski, Starosielec i Tanajno jeszcze czekają

Do tej pory PKW zarejestrowała 12 kandydatów. Są to: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem) i Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju).

Image
Kandydaci na prezydenta Polski [AKTUALIZACJA] Autor: Mateusz Krymski, Adam Ziemienowicz
Kandydaci na prezydenta Polski [AKTUALIZACJA] Autor: Mateusz Krymski, Adam Ziemienowicz

PKW pozostały jeszcze trzy zgłoszenia do rozpatrzenia: kandydata Ruchu Naprawy Polski Romualda Starosielca, przedsiębiorcy Pawła Tanajny oraz dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego.

Oficjalne kandydowanie w wyborach prezydenckich jest możliwe poprzez zgłoszenie kandydata do Państwowej Komisji Wyborczej i dostarczenie minimum 100 tys. podpisów poparcia pod jego kandydaturą.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku, a ewentualna druga tura - 1 czerwca.

(PAP)

nl/ itm/ mrr/ mar/

Materiał zaktualizowany. W poprzedniej wersji została mylnie podana funkcja Wiesława Lewickiego
 

Zobacz także

  • Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski/Krzysztof Ćwik

    Jakim poparciem cieszą się kandydaci na prezydenta? Sondaż

  • Magdalena Biejat. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Biejat uderza w Lasy Państwowe: nie wywiązują się ze swojego obowiązku

  • Karol Nawrocki Fot. Przemysław Piątkowski

    Śledztwo w sprawie apartamentów. Karol Nawrocki jedno, prokuratura drugie

  • Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen Fot. Marian Zubrzycki, Tomasz Waszczuk, Tytus Żmijewski

    Najnowszy sondaż. Kto wygrywa w II turze wyborów?

Serwisy ogólnodostępne PAP