Według policji Noa Goldenberg rzuciła "kulę piasku", która uderzyła Ben Gwira i jego ochroniarzy, po czym "uciekła w kostiumie kąpielowym do morza i nie chciała z niego wyjść mimo wielokrotnych wezwań funkcjonariuszy".
Kobieta początkowo zaprzeczała, by rzucała piaskiem w ministra, ale skonfrontowana z dowodami przyznała się, motywując swoje czyny frustracją, którą wzbudził w niej widok ministra na plaży, "kiedy ma ważniejsze rzeczy do roboty w czasie trwającej wojny" - napisał portal Times of Israel.
Ben Gwir, który jest liderem nacjonalistycznej partii Żydowska Siła, odwiedził plażę w uważanym za bastion izraelskiej lewicy i liberałów Tel Awiwie wraz z rodziną i ochroniarzami. Inni plażowicze krzyczeli do niego m.in. "morderca, przez ciebie giną zakładnicy w Gazie" - relacjonował dziennik "Haarec". Ben Gwir sprzeciwia się negocjacjom z Hamasem, których celem jest zawieszenie broni i uwolnienie wciąż więzionych zakładników porwanych 7 października 2023 r.
Goldenberg została schwytana w piątek przez policję i zatrzymana na noc w więzieniu. Kobietę przewieziono do niego skutą kajdankami. W sobotę wieczorem sąd miejski w Tel Awiwie zwolnił ją z aresztu, wydając jednocześnie zakaz zbliżania się do Ben Gwira. Podczas posiedzenia przed budynkiem ok. 300 osób protestowało przeciwko zatrzymaniu niekaranej wcześniej kobiety.
Incydent na plaży jest objawem coraz większej nienawiści między zwalczającymi się obozami politycznymi i coraz większego podziału wśród izraelskich obywateli, napędzanego rosnącą przemocą policji i demonstrantów czy lejącym się z sieci hejtem - skomentował w poniedziałek portal Ynet.
Dla każdego obywatela Izraela jest oczywiste, że Ben Gwir nie nadaje się na ministra bezpieczeństwa narodowego, ale nie można usprawiedliwiać jakiejkolwiek przemocy wobec urzędników - napisał w poniedziałek w artykule redakcyjnym dziennik "Jerusalem Post".
Ben Gwir jest oskarżany m.in. o upolitycznianie podlegającej mu policji czy celowe prowokowanie ludności palestyńskiej, co zagraża bezpieczeństwu państwa. To jasne, że premier Benjamin Netanjahu trzyma Ben Gwira w rządzi tylko po to, by zachować koalicję, i nie dopuszcza go do podejmowania ważniejszych decyzji - dodała gazeta.
Obrzucenie Ben Gwira piaskiem należy traktować bardziej jako atak samobójczy, Goldenberg największą krzywdę wyrządziła sama sobie i jest jedyną ofiarą incydentu, a potraktowano ją, jakby rzeczywiście próbowała zabić ministra - skomentował dziennik "Haarec".
Z Jerozolimy Jerzy Adamiak
adj/ mms/ grg/