O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Po raz pierwszy w Pradze można zobaczyć oryginalny rysunek Michała Anioła

Galeria Narodowa w Pradze po raz pierwszy prezentuje oryginalny rysunek Michała Anioła Buonarrotiego. Wystawa Od Michała Anioła do Callota pokazuje szczytowy okres sztuki renesansowej, tak zwany manieryzm.

„Od Michała Anioła do Callota. Manierystyczna sztuka grafiki” plakat wystawy. Fot. facebook/NGPdetem
„Od Michała Anioła do Callota. Manierystyczna sztuka grafiki” plakat wystawy. Fot. facebook/NGPdetem

Wystawa przygotowana we współpracy z Musée du Louvre prezentuje wybór ponad 200 wybitnych rycin i akwafort, rysunków, obrazów, biżuterii i innych przedmiotów rzemiosła artystycznego. M.in. zapoznać się można z dziełami, jakie do Paryża trafiły dzięki zbiorom kolekcjonera Edmonda de Rothschilda. Niektóre z nich nigdy wcześniej nie były publicznie prezentowane.

Oprócz rysunku Michała Anioła i grafik prezentujących m.in. freski w Kaplicy Sykstyńskiej lub grobowiec Medyceuszy, do 11 sierpnia można podziwiać również prace przybliżające dzieła Rafaela, Jana Brueghela, Hansa von Aachen i wielu innych wielkich artystów. Prezentowane są także grafiki mistrzów grawerstwa, takich jak wspomniany w tytule wystawy Jacques Callot.

Do manieryzmu nawiązuje wystawa w położonej niespełna 100 km od Pragi Kutnej Horze. To za sprawą tytułu ekspozycji prac Evy i Jana Szvankmajerów „Disegno interno si” (wewnętrzny projekt). Artysta, który skończył 90 lat i odżegnuje się od nazywania ekspozycji retrospekcją, dziennikarzom powiedział, że manieryzm jest dla niego wstępem do surrealizmu i w ten sposób chciał oddać hołd tej „rewolucji”.

Z obsesjami ludzkiej duszy, o których mówią niektóre dzieła „alchemika surrealizmu”, może korespondować jedna z atrakcji historycznego miasta. Średniowieczna kaplica czaszek przypomina o przemijaniu życia ludzkiego i nieuchronności śmierci. Znajdują się tam cztery piramidy z czaszek i ludzkich kości. Restauratorzy w czerwcu zakończyli dwuletnie prace konserwatorskie przy pierwszej z nich. Musiano zdemontować wszystkie szczątki. Oczyścić i osuszyć kości ofiar wojen husyckich lub zarazy. Później ułożono je na drewnianym rusztowaniu.

Wyniki prac można oglądać w Kościele Wszystkich Świętych w Kutnej Horze. Niewielkie miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ep/

Zobacz także

  • Rzeźbiarz Szymon Ołtarzewski w swojej pracowni, fot. PAP/Sylwia Wysocka
    Specjalnie dla PAP

    Rzeźbiarz Szymon Ołtarzewski tworzy w Pietrasanta u stóp góry Michała Anioła

Serwisy ogólnodostępne PAP