O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pod Zambrowem znaleziono prawdopodobnie rosyjski balon meteorologiczny

Pod Zambrowem, w kompleksie leśnym Rutki Kossaki policjanci zabezpieczyli obiekt, prawdopodobnie rosyjski balon meteorologiczny – poinformowała w sobotę podlaska policja.

Radiowóz policji. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Radiowóz policji. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

Policja poinformowała w sobotę rano, że w kompleksie leśnym Rutki Kossaki mieszkańcy znaleźli wiszący na drzewie obiekt w budowie styropianowej. To prawdopodobnie obiekt meteorologiczny.

„Na obiekcie były widoczne cyfry oraz litery z alfabetu rosyjskiego” – podała policja. Przedmiot i samo miejsce jego odnalezienia zabezpieczyła w piątek policja.

To kolejny w ostatnich dniach przypadek znalezienia na terenie naszego kraju tego rodzaju obiektu. W czwartek w woj. warmińsko-mazurskim znaleziono dwa podobne obiekty - jeden pod Piszem, a drugi w lesie pod Dobrym Miastem w powiecie olsztyńskim.

Pod Kaliningradem znajduje się rosyjska stacja meteorologiczna, z której - podobnie jak w tego typu stacjach na całym świecie - kilka razy dziennie wypuszczane są balony, które mierzą m.in. temperaturę, wilgotność, czy ciśnienie. Jeśli wieją silne wiatry z kierunków północnych, wówczas zdarza się, że balony te lądują w przygranicznym miejscowościach w Polsce. (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Lot stratosferyczny drona wynoszącego balon meteorologiczny Fot. PAP/Marcin Obara

    Co i skąd lata nad Polską? Jak działają balony meteorologiczne i jak są oznaczone [NASZE WIDEO]

  • Radiowóz policji. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Policja zabrała rano obiekt, który został znaleziony pod Olsztynem. Szef MON podaje szczegóły

  • W ostatnich dniach w woj. warmińsko-mazurskim znaleziono nie jeden, a trzy balony meteorologiczne - ustaliła PAP w prokuraturze. Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)

    Akcja służb na Mazurach. Trzy znaleziska w ciągu ostatnich 48 godzin

Serwisy ogólnodostępne PAP