O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Podejrzany o zabójstwo księdza z Kłobucka przyznał się do winy [NOWE INFORMACJE]

52-latek zatrzymany w sprawie zabójstwa proboszcza parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku (Śląskie) przyznał się do popełnienia tej zbrodni – podała prokuratura po piątkowym przesłuchaniu mężczyzny. Śledczy skierowali do sądu wniosek o jego aresztowanie.

Zatrzymanie podejrzanego (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PAP/Leszek Szymański
Zatrzymanie podejrzanego (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PAP/Leszek Szymański

Więcej

fot. Policja Śląska

Zabójstwo księdza na plebanii. Zatrzymano byłego policjanta

„Podejrzanemu został ogłoszony jeden zarzut – usiłowania rozboju i zabójstwa. Podejrzany przyznał się do jego popełnienia, ale odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania” - powiedział PAP Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Do Sądu Rejonowego w Częstochowie trafił wniosek o aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się jeszcze w piątek wieczorem. 

Były policjant zatrzymany

W czwartek, ok. 19 oficer dyżurny kłobuckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w budynku plebanii parafii w Kłobucku przy ul. Kochanowskiego słychać odgłosy awantury. Po kilku minutach na miejsce dotarli policjanci, którzy w budynku znaleźli zwłoki 58-letniego proboszcza. W tym samym momencie zauważyli uciekającego mężczyznę, który został zatrzymany w bezpośrednim pościgu.

Ujęty mężczyzna to mieszkaniec Kłobucka, przed laty był policjantem. Został dyscyplinarnie zwolniony ze służby w 2001 r.

Ksiądz z Kłobucka został uduszony 

Oględziny na miejscu zbrodni zakończyły się w piątek nad ranem. Według wstępnych ustaleń, 58-letni duchowny został uduszony, wszystko wskazuje na to, że sprawca działał sam. Śledztwo w sprawie zabójstwa księdza prowadzi Prokuratura Rejonowa w Częstochowie wraz z Komendą Powiatową Policji w Kłobucku.

Według lokalnych mediów, ksiądz został zaatakowany prawdopodobnie chwilę po tym, jak wjechał samochodem do garażu plebanii. Został obezwładniony, a następnie skrępowany i zamordowany w piwnicy.

"Morderstwo może mieć motyw rabunkowy, z informacji uzyskanych przez nas, podczas mszy ksiądz podsumował dary zebrane w trakcie niedawnej kolędy, wierni poznali przybliżoną kwotę - około 80 tys. złotych" – informował portal klobucka.pl.

Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. Mariusz Bakalarz powiedział w piątek PAP, że zmarły ks. Grzegorz pracował w parafii Matki Bożej Fatimskiej od chwili jej powstania w 1998 r. - otrzymał zlecenie jej utworzenia i budowy nowego kościoła.

Od tego czasu nieprzerwanie pełnił w niej funkcję proboszcza. Wspólnota ta została wydzielona macierzystej parafii – św. Marcina.

„To było wielkie dzieło jego życia – zarówno tworzenie wspólnoty parafialnej, jak i wznoszenie kościoła parafialnego” - zaznaczył ks. Bakalarz.

Święcenia kapłańskie ks. Grzegorz przyjął w 1991 r. Przed powstaniem parafii MB Fatimskiej był wikariuszem parafii św. Marcina w Kłobucku, wcześniej pełnił posługę w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie i w parafii w Gorzkowicach. „Parafianie będą pamiętali go jako człowieka bardzo spokojnego, cichego, niekonfliktowego, bardzo zaangażowanego. Był człowiekiem wielkiej ufności, wielkiej wiary w człowieka” - podkreślił rzecznik częstochowskiej kurii.(PAP)

kon/ aba/ mar/
 

Zobacz także

  • Ryszard Cyba Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Jest raport w sprawie Ryszarda Cyby

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Ciało nauczycielki znalezione w mieszkaniu. Zatrzymano mężczyznę

  • John F. Kennedy z Ambasadorem Ekwadoru Neftali Ponce-Miranda. Fot. Wikimedia Commons

    Zabójstwo Johna F. Kennedy’ego pozostaje obiektem kontrowersji wśród Amerykanów

  • Policja podczas obławy/zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Cztery dni obławy. Podejrzany o zabójstwo schwytany

Serwisy ogólnodostępne PAP