Pracownicy podkarpackiej KAS w czasie czynności sprawdzających ustalili, że jedna z firm z regionu zawyżyła podatek od towarów i usług (VAT).
Jak podkreśliła podkom. Chabowska, podmiot nie dokonał korekty podatku naliczonego VAT z tytułu tzw. złych długów, wynikającego z niezapłaconej faktury. Jednocześnie firma nie wypełniła obowiązku skorygowania kwoty podatku już naliczonego.
Spółka zgodziła się z ustaleniami pracowników urzędu skarbowego i złożyła korektę, w której podała prawidłową kwotę do zwrotu.
Dzięki temu, jak zaznaczyła podkom. Chabowska, nie doszło do wypłaty nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę ponad 1 mln zł.
Ulga za złe długi określa zasady rozliczenia VAT w przypadku, gdy nabywca towarów lub usługobiorca (dłużnik) nie zapłacił dostawcy lub usługodawcy (wierzycielowi) należnej kwoty. Podatnik (dłużnik) ma obowiązek skorygować całość (lub część) wcześniej odliczonego podatku, który wynika z faktury, jeżeli nie ureguluje całości (lub części) należności we wskazanym w ustawie terminie. (PAP)
gn/