O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Podróże pociągami będą przyjemniejsze?

Propozycja, aby telekomy skorzystały z infrastruktury PKP PLK, to element rozmów o tym, jak budować sieć telekomunikacyjną po aukcjach pasma 5G - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Przedział pasażerski. Fot. PAP/Marcin Obara
Przedział pasażerski. Fot. PAP/Marcin Obara

"Rz" poinformowała, że Orange Polska i Grupa Cyfrowy Polsat są zainteresowane lokowaniem nadajników na masztach należących do państwowej firmy kolejowej – PKP PLK. Gazeta przypomniała, że pisała wcześniej o tym, powołując się na słowa wiceministra Michała Gramatyki, że Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi rozmowy, które mają umożliwić telekomom wykorzystanie infrastruktury PKP PLK.

Resort cyfryzacji w odpowiedzi na pytania dziennika podał, że przedstawiciele PKP PLK, PKP, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej i rynku telekomunikacyjnego prowadzą rozmowy mające na celu "wypracowanie nowych ram współpracy między sektorem telekomunikacyjnym a kolejowym w kontekście prowadzenia inwestycji telekomunikacyjnych w obrębie nieruchomości kolejowych".

Więcej

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy. Fot. PAP/	Darek Delmanowicz

PKP Intercity: w systemie e-IC 2.0 można kupić bilety międzynarodowe i sypialne

Według nieoficjalnych informacji "Rz", inicjatywa, aby prowadzić takie rozmowy, wyszła z UKE. Jej kontekst to zobowiązania operatorów telekomunikacyjnych do rozbudowy sieci wzdłuż szlaków komunikacyjnych po aukcji częstotliwości dla sieci komórkowej 5G. Pierwsza aukcja – na pasmo C (zakres 3,6 GHz) – miała miejsce w ubiegłym roku. Drugą – na częstotliwości z zakresu 700 i 800 MHz – UKE planuje rozpocząć 8 listopada" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Biuro prasowe Orange Polska przekazało, że firma jest zainteresowana korzystaniem z masztów PKP PLK nie tylko do poprawy zasięgu bezpośrednio dla pasażerów kolei, ale także dla terenów i miejscowości sąsiadujących z trakcją kolejową. "Równolegle operatorzy sieci komórkowych, w tym także Orange Polska, współpracują już z PKP PLK w związku z instalacją repeaterów w taborach kolejowych, co ma na celu właśnie poprawę usług bezpośrednio dla pasażerów" – podało biuro prasowe Orange Polska.

Bardziej zachowawczy komentarz - jak wskazano - "Rzeczpospolita" otrzymała z Polkomtelu (Grupa Cyfrowy Polsat). "Każda możliwość współpracy w zakresie wykorzystania infrastruktury i potencjalnej poprawy zasięgu jest korzystna zarówno dla operatora, jak i w tym przypadku PKP" – powiedział Arkadiusz Majewski z biura prasowego sieci komórkowej Plus. (PAP)

mmu/ ktl/ pap/

Zobacz także

  • Dariusz Klimczak: kolej wróci do tego miasta po 30 latach przerwy. Fot. Dariusz Klimczak/X

    Łomża wraca na kolejową mapę Polski. Kiedy pojadą pierwsze pociągi pasażerskie?

  • Dworzec Główny we Wrocławiu. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Areszt dla mężczyzny podejrzanego o nielegalne zatrzymywanie pociągów we Wrocławiu

  • Pociąg (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Zmiana czasu i pociągi. Czy wpłynie na rozkład?

  • Pociąg PKP Intercity. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    W nocy z soboty na niedzielę zmiana czasu. W trasie będzie 12 pociągów PKP Intercity

Serwisy ogólnodostępne PAP