Chodzi o deklaracje złożone przez podatników z wykorzystaniem wstępnie wypełnionych formularzy, przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową.
Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że za pośrednictwem usługi Twój e-PIT podatnicy złożyli już 4 mln 442 tys. deklaracji PIT-37 za 2023 r., 241 tys. deklaracji PIT-28, 107 tys. deklaracji PIT-38, 187 tys. deklaracji PIT-36, a także 7 tys. deklaracji PIT-36L. Podatnicy złożyli też 12,4 tys. oświadczeń PIT-OP oraz 3,7 tys. deklaracji PIT-DZ.
„Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym to najprostszy i najwygodniejszy sposób na rozliczenie podatku. Ponad 5 mln złożonych deklaracji świadczy o dużej popularności i zaufaniu do naszej usługi” – powiedział, cytowany w informacji MF, szef KAS Marcin Łoboda.
Resort przypomniał, że w usłudze Twój e-PIT podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Zeznanie to uwzględnia dane, do których dostęp ma administracja skarbowa.
„Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. W przygotowanych zeznaniach mogą wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1,5 proc. podatku” – przypomniał resort finansów.
MF wyjaśniło, że jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
„Przedsiębiorcy korzystający z usługi Twój e-PIT powinni uzupełnić w swoim rozliczeniu informacje, których nie posiada KAS, w szczególności dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, należnych zaliczek na podatek, ulg i odliczeń, z których mogą skorzystać a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze” – dodało MF.
Ministerstwo Finansów poinformowało także, że przygotowało poradniki, które ułatwią prawidłowe rozliczenie PIT poszczególnym grupom podatników. Są one dostępne na stronie podatki.gov.pl. (PAP)
Autor: Marek Siudaj
Kgr/