O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polacy oceniają zeszły rok jako "mało wyrazisty". Badanie CBOS

Pod względem wydarzeń w Polsce rok 2024 był "mało wyrazisty", 47,6 proc. respondentów nie było w stanie wskazać jednego najważniejszego wydarzenia. Wśród wydarzeń na świecie jako najistotniejsze badani wskazali wybory w USA - 46,2 proc. - wynika z dorocznego badania CBOS.

Przechodnie. Fot. PAP/Albert Zawada
Przechodnie. Fot. PAP/Albert Zawada

W styczniu CBOS przeprowadził doroczne badanie, w którym zadano respondentom otwarte pytanie, w którym poproszeni zostali o wskazanie najważniejszych ich zdaniem wydarzeń ubiegłego roku w Polsce i na świecie.

Jak czytamy w komunikacie po badaniu, "rok 2024 pod względem znaczących wydarzeń w kraju okazał się w oczach Polaków mało wyrazisty". 47,6 proc. nie umiało wskazać żadnego najważniejszego wydarzenia krajowego, które zasługiwałoby na miano najważniejszego. Jakiekolwiek wydarzenie, które zostało uznane za najważniejsze, wymieniło 42,9 proc.

Najważniejsze wydarzenia w ubiegłym roku

Relatywnie najwięcej respondentów wskazywało zmiany polityczne dokonujące się w kraju jako najistotniejsze w ubiegłym roku. "Najczęściej mówiono o zmianie obozu rządowego, utrzymaniu koalicyjnego rządu i całej koalicji 15 października - 14 proc. Drugim wydarzeniem była powódź na południu Polski, walka z jej skutkami oraz pomoc powodzianom - 5,8 proc." - wskazuje CBOS.

Z kolei na trzecim miejscu - pytani o wydarzenia w Polsce - badani wskazywali już wydarzenia międzynarodowe, przede wszystkim wybory w USA i elekcję Donalda Trumpa na prezydenta. "Polakom wyraźnie łatwiej było podsumować miniony 2024 rok na arenie międzynarodowej niż w kraju - tylko nieco ponad jedna trzecia badanych nie umiała wskazać żadnego wydarzenia z zakresu polityki światowej, które byłoby najistotniejsze w minionym roku (35,3 proc.)" - zauważa pracownia.

Więcej

Warszawiacy spacerują po Placu Zamkowym. Fot. PAP/Leszek Szymański

Z czego Polacy byli najbardziej zadowoleni w 2024 roku, a z czego najmniej? Sondaż

"Następną grupę wypowiedzi badanych należy określić jako interpretacje wydarzeń i decyzji, będące silnie nacechowaną emocjonalnie krytyką działań rządu (3,2 proc.). Po raz pierwszy w pytaniu o wydarzenie roku powoływano się także na nieprawdziwe okoliczności, a nawet fake newsy. Cytujemy dosłowne wypowiedzi respondentów: nieudane wybory; brutalne przejęcie władzy; zmiana ustroju naszego; niszczenie gospodarki; anulowanie budowy CPK, atomu; oddanie Niemcom portu w Szczecinie; zabranie telewizji przez rząd; zamknięcie księdza Olszewskiego" - zauważa CBOS.

CBOS zauważa ponadto, że np. jedynie 3 proc. badanych wskazało na przeprowadzone w ub.r. wybory do Parlamentu Europejskiego, a 2,4 proc. - wybory samorządowe.

Wydarzenia międzynarodowe

Wśród wydarzeń międzynarodowych ponownie jako najważniejsze najczęściej były wskazywany wybory w USA i zwycięstwo Trumpa - wskazało je 46,2 proc. badanych. "Na kolejnych miejscach znalazły się kwestie związane ze zbrojnymi konfliktami i wojnami na świecie - w sumie 14,9 proc. wskazań" - pisze CBOS. Najczęściej w tym kontekście wskazywano na kontynuację napaści Rosji na Ukrainę (8,8 proc.), a dla 3,3 proc. najważniejsza w minionym roku była trwająca wojna na Bliskim Wschodzie. Natomiast jedynie 0,3 proc. wskazało na upadek reżimu Baszara Al-Asada w Syrii.

Jeżeli chodzi o pozostałe odpowiedzi - dot. np. kryzysu klimatycznego, upadku rządu w Niemczech czy wydarzeń na granicy z Białorusią - to były one wskazywane już przez mniej niż 1 proc. respondentów.

CBOS w komunikacie z badania przypomniał także poprzednie edycje badania; jak zauważono, w poprzednich latach zdecydowana większość badanych wskazywała najważniejsze wydarzenia - w 2020 i 2021 roku była to pandemia COVID-19, w 2022 i 2023 roku - rosyjska inwazja na Ukrainę (w 2023 roku również wojna w Strefie Gazy), a w Polsce w 2023 - wygrane przez ówczesną opozycję wybory parlamentarne.

Jak wskazano, badanie CBOS zostało przeprowadzone między 9 a 19 stycznia b.r. na reprezentatywnej imiennej próbie 972 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zostało przeprowadzone metodami CAPI (wywiadów bezpośrednich, 59,8 proc. wszystkich wywiadów), CATI (wywiadów telefonicznych, 21,9 proc. wywiadów) oraz CAWI (wywiadów internetowych, 18,3 proc. wywiadów).(PAP)

mml/ mrr/ pap

Zobacz także

  • Turyści nad morzem w Hiszpanii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/EFE/MORELL

    Nieruchomości w Hiszpanii. Polacy kupili rekordową liczbę w 2024 r.

  • Przechodnie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Co drugi Polak nie wie o prezydencji w Radzie UE. Badanie CBOS

  • KL Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Ostatnie dni Auschwitz - 80 lat temu wyzwolono obóz [WIDEO]

  • Donald Trump, fot. PAP/EPA/Getty Images POOL/Chip Somodevilla/POOL

    Czy prezydentura Trumpa poprawi bezpieczeństwo Polski? Sondaż

Serwisy ogólnodostępne PAP