Polacy podzieleni w ocenie poprawy praworządności. Są wyniki sondażu

2024-08-01 08:03 aktualizacja: 2024-08-01, 11:01
Posąg Temidy Fot. PAP/Piotr Polak
Posąg Temidy Fot. PAP/Piotr Polak
45,4 proc. respondentów wskazało, że dostrzegło działania obecnego rządu na rzecz poprawy praworządności w Polsce, ale też tyle samo zmian nie widzi, z kolei 9,2 proc. nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie - wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Ankietowani zostali zapytani o to, czy dostrzegają jakieś działania rządu, których celem jest poprawa praworządności w Polsce.

"45,4 proc. respondentów wskazało, że dostrzegło takie działania, ale też tyle samo zmian nie widzi, z kolei 9,2 proc. nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie" - podaje gazeta.

Według "Rz", badanie pokazuje, że "polaryzacja polityczna przekłada się także na postrzeganie zmian w wymiarze sprawiedliwości oraz relacji między władzą wykonawczą i sądowniczą".

"Podział opinii na ten temat jest odbiciem postawy respondentów wobec rządu i opozycji. Zmiany dostrzegają głównie zwolennicy koalicji rządzącej (84 proc.), którzy informacje czerpią z kanałów informacyjnych TVN 24 (81 proc. wskazań), a nie widzą wyborcy opozycji, czyli PiS i Konfederacji (93 proc.), to głównie odbiorcy TV Republika (86 proc.)" - czytamy.

"Tutaj podziały są jeszcze bardziej widoczne, szczególnie że aż 64 proc. prawicowych wyborów zdecydowanie nie zgadza się ze stwierdzeniem o poprawie stanu praworządności przez koalicję 15 października" – mówi "Rzeczpospolitej" dr Bartosz Rydliński z UKSW i Centrum im. Daszyńskiego.

Gazeta przypomniała również, że Komisja Europejska opublikowała tydzień temu doroczny raport o stanie praworządności w UE, czyli szczegółową analizę sytuacji w 27 państwach członkowskich.

"Po raz pierwszy od pięciu lat Polska nie została w nim wskazana jako państwo na bakier z prawem. Było to potwierdzenie wcześniejszych decyzji Komisji Europejskiej o uwolnieniu środków z Krajowego Planu Obudowy i z polityki spójności, co było spowodowane zobowiązaniem się rządu do przywrócenia praworządności" - przekazano w gazecie. (PAP)

kno/