O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Policja: przyczyną pożaru w Elektrowni Jaworzno nie było zdarzenie kryminalne

Przyczyną pożaru w Elektrowni Jaworzno nie było zdarzenie kryminalne – tak wynika z policyjnych ustaleń, o których w środę poinformowała st. asp. Anna Kacprzak z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Miejsce pożaru bloku energetycznego 910 MW Elektrowni Jaworzno. Fot. PAP/	Michał Meissner
Miejsce pożaru bloku energetycznego 910 MW Elektrowni Jaworzno. Fot. PAP/ Michał Meissner

Pożar na terenie bloku 910 MW Elektrowni Jaworzno wybuchł we wtorek wieczorem. Rzecznik Tauronu Łukasz Zimnoch informował, że zapalił się olej układu hydraulicznego wentylatora spalin, ogień został szybko ugaszony. Blok ze względów bezpieczeństwa odstawiono.

„Nie było to żadne zdarzenie kryminalne (…) Doszło do rozszczelnienia przewodu olejowego. Olej, gdy dostał się do środka wentylatora, spowodował samozapłon” – powiedziała PAP st. asp. Anna Kacprzak, która pełni obowiązki oficera prasowego lokalnej policji.

We wtorek wieczorem na terenie elektrowni interweniowało kilkanaście zastępów gaśniczych.

Rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Jaworznie kpt. Łukasz Dyl w środę przed południem poinformował, że strażacy nadal zabezpieczają czynności związane z usuwaniem skutków pożaru. Wyjaśnił, że obudowa z olejem została doprowadzona do temperatury użytkowej, a technicy zamierzają ją otworzyć i sprawdzić, w związku z czym konieczna jest asysta strażaków.

Prokuratura Rejonowa w Jaworznie nie podjęła jeszcze decyzji ws. śledztwa dot. pożaru. Oczekuje na ustalenia służb.

Blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. Kilka miesięcy później został wyłączony z powodu usterek. Ponownie uruchomiono go - także z opóźnieniem - pod koniec kwietnia 2022 r. Później był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie.

Tauron toczył wielomiesięczny spór z firmą Rafako, która wykonała wart ponad 6 mld zł blok energetyczny w Jaworznie. Wykonawca twierdził, że usterki wynikają z nieodpowiedniej jakości węgla dostarczanego do jednostki. Ostatecznie ugodę podpisano w marcu 2023 r.

Natomiast w marcu 2024 r. spółka poinformowała, że blok 910 MW przeszedł wszystkie testy odbiorowe i jest gotowy do prowadzenia bez ograniczeń eksploatacji komercyjnej. (PAP)

autor: Patryk Osadnik

gn/

Zobacz także

  • Tauron uruchomił farmę wiatrową Gamów w woj. śląskim. Fot. Tauron

    Tauron uruchomił kolejną farmę wiatrową

  • Zapora wodna. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

    Tauron: do przelania wody tamy przy elektrowni Lubachów doszło po dopływie wody niemożliwym do kontroli

  • Linia przesyłowa wysokiego napięcia Fot. PAP/Michał Zieliński

    Co z energią elektryczną na zalanych terenach? "Powodzie nie uszkodziły elementów sieci przesyłowej"

  • Flagi z logo Tauron Polska Energia S.A. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
    Specjalnie dla PAP

    Prezes Taurona: musimy wydzielić aktywa węglowe i zapewniać energię bezpieczną, dostępną i zieloną

Serwisy ogólnodostępne PAP