Nadinsp. Roman Kuster uczestniczył we wspólnej konferencji m.in. z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem.
Opowiadając na pytanie o szczegóły raportu dotyczącego fentanylu, który minister zdrowia Izabela Leszczyna skierowała do Komendy Głównej Policji, nadinsp. Kuster poinformował, że policja zna mechanizm, w jaki sposób realizowane były recepty na te narkotyki.
"Dwie osoby zatrzymane są tymczasowo aresztowane, jest to nadal sprawa rozwojowa - to znaczy, że będą dalsze realizacje" - powiedział.
Przyznał, że widzi w systemie wydawania e-recept wiele luk. "Za ubiegły rok zabezpieczyliśmy tylko 152 gramy - ale można powiedzieć aż 152 gramy - fentanylu, a innych narkotyków 21 ton. Do końca maja tego roku zabezpieczyliśmy 17,5 tony. Fentanyl to jest tak naprawdę ułamek tego, co do całej skali wielkości środków, które są zakazane w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii" - ocenił.
Jednocześnie zastrzegł, że policja nie bagatelizuje problemu fentanylu i podziękował mediom za nagłośnienie tej sprawy przed okresem wakacyjnym.
"To jest sygnał, który powinien trafić do rodziców, opiekunów prawnych i młodych ludzi" - dodał Kuster.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że w piątek odbyło się spotkanie w tej sprawie. "Spotkaliśmy się z panią minister Leszczyną, był Komendant Główny Policji, byli ludzie, którzy zajmują się przestępczością narkotykową, ustaliliśmy zasady współdziałania. Dzisiaj po 11 też widzimy się z komendantem i minister Leszczyną. To wszystko jest nakierowane na to, żeby MZ, NFZ, policja i MSWiA wydały walkę procederowi, który jest związany z wydawaniem recept na masową skalę, z których lekarstw potem można uzyskać narkotyki" - zaznaczył. Podkreślił, że sprawę uważa za poważną.
Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce.
W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.(PAP)
Autorzy: Iwona Żurek, Marcin Chomiuk
kno/