Jak wskazali wnioskodawcy, podstawą proponowanych rozwiązań jest zaprojektowanie w ramach jednej z instytucji państwowych elektronicznej platformy służącej do obsługi procesu popierania list wyborczych kandydatów oraz kandydatów wybieranych w wyborach powszechnych. Chodzi o "Portal zgłaszania kandydatów lub list kandydatów w wyborach powszechnych".
W uzasadnieniu podkreślono, że w obecnym stanie prawnym jedyną możliwością zbierania podpisów poparcia pod listami kandydatów w wyborach powszechnych jest forma papierowa z przekazywaniem papierowych wykazów do Państwowej Komisji Wyborczej. Według autorów projektu, w dobie cyfryzacji rozwiązanie to jest anachroniczne.
Zgodnie z projektem zmian Kodeksu wyborczego platforma taka zostałaby utworzona przy Państwowej Komisji Wyborczej; obsługę portalu zapewnia KBW.
Według uzasadnienia, "od strony technicznej w Portalu byłby zamieszczany przez dany komitet wyborczy formularz elektroniczny zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu".
"Formularz będzie pobierany przez osoby zainteresowane udzieleniem poparcia kandydatowi lub liście wyborczej, wypełniany, a następnie podpisywany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub innym środkiem identyfikacji elektronicznej" - napisano. Uwierzytelnione formularze byłyby przekazywane z portalu komitetom wyborczym, których lista kandydatów lub kandydat otrzymał poparcie za pośrednictwem elektronicznego formularza.
Funkcjonowanie portalu i szczegóły związane z udzielaniem poparcia za pomocą formularza elektronicznego mają być uregulowane w rozporządzeniu wydanym przez Prezesa Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej.
Wnioskodawcy wskazali w uzasadnieniu, że celem zmian jest rozszerzenie możliwości poparcia list kandydatów i kandydatów podczas zgłaszania organom wyborczym.
Podkreślili, że wykorzystywanie nowoczesnych technologii może przysłużyć się zwiększeniu partycypacji obywatelskiej w życiu publicznym. Jak zaznaczono, proponowane rozwiązania przyczynią się do zwiększenia zainteresowania wyborami oraz łatwiejszego udzielania poparcia kandydatom w wyborach. (PAP)
Autorka: Daria Kania
ep/