O przygotowaniach do budowy „nowego źródła ciepła w Gryfinie” poinformowało biuro prasowe Grupy PGE. Planowana Ciepłownia Gryfino ma składać się z kotłów wodnych gazowych o mocy ok. 28 MWt wraz z infrastrukturą towarzyszącą. „Harmonogram projektu zakłada przekazanie inwestycji do eksploatacji w I kwartale 2027 roku” – zaznaczono w komunikacie.
Nowa ciepłownia ma zapewnić mieszkańcom 20-tysięcznego Gryfina energię z niskoemisyjnego źródła. „Inwestycja ta na długie lata zapewni wszystkim odbiorcom stabilne dostawy ciepła po wyłączeniu w przyszłości starych bloków Elektrowni Dolna Odra” - zapowiedział cytowany w komunikacie prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec.
Obecnie system ciepłowniczy miasta, w tym m.in. ogrzewanie szkół czy szpitala, zasilany jest z bloków energetycznych (węglowych) EDO, które – jak przypomniano - zakończą produkcję ciepła 31 sierpnia 2026 r.
Wyjaśniono, że w okresie przejściowym, czyli od września 2026 r. do czasu rozpoczęcia pracy nowej ciepłowni, ciepło dla mieszkańców będzie dostarczane przez spółki z Grupy PGE poprzez urządzenia mobilne. „To znaczy kotły wodne, gazowo-olejowe, które zostaną tymczasowo zainstalowane” – wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik biura prasowego PGE Konrad Mróz.
Strategiczny region
Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest spółka PGE Energia Ciepła.
Prezes Dariusz Marzec w komunikacie prasowym przypomniał, że woj. zachodniopomorskie jest „regionem o strategicznym znaczeniu w kontekście realizacji procesu transformacji energetycznej Polski”. Na Pomorzu Zachodnim produkuje się najwięcej energii z OZE, a niedawno pod Gryfinem została oddana do eksploatacji nowoczesna elektrownia gazowa PGE Gryfino Dolna Odra.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji. (PAP)
tma/ pad/gn/