O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polska kontra Ukraina w sprawie zboża. Zełenski zabiera głos

"Wybraliśmy ścieżkę prawną, nie trzeba robić politycznego koncertu" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując sytuację wokół ograniczeń importowych dotyczących ukraińskiego zboża podczas rozmowy z ukraińskimi dziennikarzami w trakcie wizyty w USA.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Fot. PAP/Andrzej Lange
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Fot. PAP/Andrzej Lange

Więcej

Janusz wojciechowski Fot. Henrik Montgomery/PAP/EPA

"Ukraina popełnia błąd". Mocne słowa unijnego komisarza w sprawie zboża

"Wszyscy uzgodniliśmy, że jest data upłynięcia terminu ograniczeń. Ta data to 15 września. To ostatni dzień blokady" - podkreślił Zełenski, cytowany przez telewizję Freedom.

"Wszyscy zrozumieli, że jeśli po tej dacie będzie blokada, Ukraina wybiera proces prawny. To nie jest dla nikogo nowością. Nie należy z tego robić jakiegoś politycznego koncertu. To nie jest nowość. To jest cywilizowana decyzja, by Ukraińcy, rolnicy, budżet otrzymali wyłącznie ekonomiczną rekompensatę" - dodał.

Telewizja Freedom poinformowała, że Zełenski mówił o tym dziennikarzom podczas czwartkowej wizyty w Waszyngtonie.

Nie mam żadnych wątpliwości, że spór o dostarczanie ukraińskiego zboża na polski rynek jest absolutnie "odpryskowym" wycinkiem relacji polsko-ukraińskich; nie wierzę, że może na nie wpłynąć w sposób istotny – podkreślił z kolei w piątek w Poznaniu prezydent Andrzej Duda.

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września.

Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przedłuży zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody Unii Europejskiej. Następnie w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych.

Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier i Słowacji.

W poniedziałek Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z decyzją Warszawy, Bratysławy i Budapesztu.

W czwartek agencja Reutera podała, że ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża, a władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji. (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Donald Trump i Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS/POOL/TERESA SUAREZ

    Trump krytykuje Zełenskiego po jego słowach ws. Krymu. "Utrudnia zakończenie wojny" [WIDEO]

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski o zawieszeniu broni. "Jest szansa, by zmusić Rosję"

  • Emmanuel Macron, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL

    Macron: Rosja pokazuje, że chce wojny

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Prezydent Ukrainy przybył do Paryża. Jutro kolejny szczyt ws. sytuacji w Ukrainie i bezpieczeństwa w Europie

Serwisy ogólnodostępne PAP