W komunikacie przekazanym PAP Polski Czerwony Krzyż podsumował pomoc udzieloną Ukraińcom od rozpoczęcia 24 lutego 2022 r. inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
Poinformowano, że na granicy polsko-ukraińskiej w punktach recepcyjnych i medycznych pomoc medyczną otrzymało ponad 9 tys. uchodźców z Ukrainy, w tym głównie kobiety dzieci i ludzie starsi. Wolontariusze PCK dystrybuowali wśród potrzebujących przekraczających granicę żywność, wodę pitną, koce, ciepłą odzież.
Polski Czerwony Krzyż zrealizował w sumie 965 transportów, dostarczając na Ukrainę m.in. produkty spożywcze, higieniczne oraz medyczne, a także najbardziej potrzebne urządzenia, takie jak przemysłowe agregaty prądu (82 agregaty o wartości ponad 5 mln zł), pozwalające działać m.in. szkołom i szpitalom. Pomoc o łącznej masie 5,8 tys. ton trafiła do wielu miejsc w Ukrainie, w tym również do Buczy, miasta będącego symbolem okrucieństwa wobec ludności cywilnej.
PCK prowadzi nowoczesne Centra Integracji, gdzie odbywają się zajęcia dla dorosłych i dzieci. "Uchodźcy z Ukrainy mogą w tych miejscach bezpiecznie spędzać czas, uczęszczać na kursy zawodowe i językowe, zdobywać uprawnienia i podwyższać kwalifikacje. Dla najmłodszych przygotowane są pokoje zabaw, warsztaty i zajęcia, zaś osoby starsze udzielają się w polsko-ukraińskich klubach seniora. W Centrach istnieje stała możliwość konsultacji prawniczych i psychologicznych" – powiedział członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża Michał Mikołajczyk.
"Aktywizacja prowadzona jest w ramach programu Livelihoods Centre, finansowanego przez Hiszpański Czerwony Krzyż" - czytamy w komunikacie.
Przekazano, że "dzięki Międzynarodowemu Ruchowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, pomoc psychologiczną otrzymało do tej pory 1,2 mln Ukraińców". "99,2 proc. dzwoniących na infolinię psychologiczną PCK to Ukraińcy mieszkający w Polsce" - przekazała organizacja.
Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań PCK od początku konfliktu w Ukrainie – w ramach programu Restoring Family Links, RFL - odebrało 8 135 zgłoszeń. Kilkaset spraw jest aktualnie prowadzonych we współpracy ze Stowarzyszeniami Krajowymi oraz centralą w Genewie. Większość poszukiwań objęta jest tajemnicą ze względów bezpieczeństwa. Tylko część z prowadzonych dochodzeń kończy się szczęśliwym odnalezieniem.
W działania na rzecz Ukrainy zaangażowanych jest 58 Stowarzyszeń Krajowych Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Dzięki funduszom oraz bezinteresownej pracy 130 tys. wolontariuszy udało się pomóc 18 milionom Ukraińców.
Polski Czerwony Krzyż zaangażował do pomocy Ukrainie 10 tys. wolontariuszy w 200 miejscach. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
ep/